Our pick among Acqua di Gio dupes is OLFx Ocean Pure, which we make. OLFx Ocean Pure has two formats on that page: a 50 ml Extrait spray for $36.99 and a 10 ml Roll-On for $14.99. On September 27, 2026, Armani's US site listed seven men's Acqua di Giò versions and marked Profumo as discontinued; the Eau de Toilette, which OLFx Ocean Pure is inspired by, was $130 for 100 ml, about $1.30 per ml, against $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, for Ocean Pure on the OLFx product page. CA Perfume Aqua Di Giorgi Pour Homme, ALT. Fragrances Acqua di ALT. and La Ree Fragrances The O.Gio follow in the order below, with their prices in the table.
Updated October 2026
Disclosure: This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Ocean Pure, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection. OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Giorgio Armani. Brand names are used for comparison only.
OLFx Ocean Pure: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 and 10 ml Roll-On perfume oil $14.99, both on one product page (OLFx product page, checked September 27, 2026). View OLFx Ocean Pure formats →
We ship the OLFx Ocean Pure spray worldwide.
Which Acqua di Giò are you matching?
| Version | Sizes and Armani US prices | ≈ Price per ml | Status on Armani's US site | Picks in this article that name it |
|---|---|---|---|---|
| Acqua di Giò Eau de Toilette | 30 ml $62; 50 ml $99; 100 ml $130; 150 ml refill $156; 200 ml $175 | $2.07; $1.98; $1.30; $1.04; $0.88 | All in stock | OLFx Ocean Pure explicitly; eight other ranked picks name Acqua di Gio without a flanker |
| Acqua di Giò Eau de Parfum | 150 ml refill $175 | $1.17 | Out of stock | None in this ranking |
| Acqua di Giò Eau de Parfum Intense | 30 ml $90; 100 ml $160 | $3.00; $1.60 | In stock | None in this ranking |
| Acqua di Giò Parfum | 30 ml $98; 50 ml $150; 75 ml $160; 100 ml $186; 150 ml refill $220; 200 ml $248 | $3.27; $3.00; $2.13; $1.86; $1.47; $1.24 | 30 ml and refill out of stock; other sizes in stock | La Ree Fragrances The O.Gio Parfum (not ranked) |
| Acqua di Giò Profondo Eau de Parfum | 30 ml $88; 50 ml $120; 100 ml $155; 150 ml refill $186; 200 ml $199 | $2.93; $2.40; $1.55; $1.24; $1.00 | All in stock | CA Perfume Aqua Di Giorgi Profondo, La Ree Fragrances The O.Gio Sea, Oakcha Infinite (not ranked) |
| Acqua di Giò Profondo Parfum | 30 ml $99; 50 ml $150; 100 ml $186 | $3.30; $3.00; $1.86 | 100 ml out of stock; other sizes in stock | None in this ranking |
| Acqua di Giò Elixir | 50 ml $170 | $3.40 | In stock | None in this ranking |
| Acqua di Giò Profumo | No current Armani US price | — | Marked discontinued by Armani US | CA Perfume Aqua Di Giorgi Profumo, DUA Fragrances Intuition Vision, Zoha Aroma Impression of Acqua Di Gio Profumo, Oil Perfumery Impression of Acqua di Gio Profumo (not ranked) |
Armani US site, checked September 27, 2026. The nine ranked picks name Acqua di Gio without a flanker; Ocean Pure's own page alone explicitly names the Eau de Toilette. The other-version products are included here by name only, without a price. Armani's Profumo page stated the product had been discontinued and gave no current price; we do not infer a replacement. Eau de Parfum vs Eau de Toilette explains the format names.
What does Acqua di Gio Eau de Toilette cost per ml?
Armani's US site listed the Eau de Toilette at $62 for 30 ml ($2.07/ml), $99 for 50 ml ($1.98/ml), $130 for 100 ml ($1.30/ml), $156 for a 150 ml refill ($1.04/ml) and $175 for 200 ml ($0.88/ml), all in stock on September 27, 2026. Nordstrom separately listed the EDT within $99–$175 and Parfum within $99–$186; we did not infer Nordstrom stock. Size for size, the Armani 50 ml EDT was $99 against $36.99 for the OLFx Ocean Pure 50 ml spray, about $0.74/ml. These are dated price observations, not wear results.
Acqua di Gio alternatives by checked US price
| Product | Checked price | Size | ≈ Price per ml | Format | Price source and date |
|---|---|---|---|---|---|
| OLFx Ocean Pure — our pick | $36.99 spray; $14.99 Roll-On | 50 ml; 10 ml | $0.74; $1.50 | Extrait de Parfum spray; perfume oil | OLFx product page, checked September 27, 2026 |
| CA Perfume Aqua Di Giorgi Pour Homme | 50 ml $32.99; 100 ml $42.99; 8 ml $16.99; 10 ml $18.99; 4 ml $14.99 | 50 ml; 100 ml; 8 ml; 10 ml; 4 ml | $0.66; $0.43; $2.12; $1.90; $3.75 | Eau de Parfum spray; Body Oil | CA Perfume site, checked September 27, 2026 |
| ALT. Fragrances Acqua di ALT. | 60 ml $29; 100 ml $39 | 60 ml; 100 ml | $0.48; $0.39 | Extrait de Parfum | ALT. Fragrances site, checked September 27, 2026 |
| La Ree Fragrances The O.Gio (tie) | 20 ml $19.99; 35 ml $31.99; 60 ml $42.99 | 20 ml; 35 ml; 60 ml | $1.00; $0.91; $0.72 | Format not stated | La Ree Fragrances site, checked September 27, 2026 |
| Zoha Aroma Impression of Acqua Di Gio perfume oil (tie) | 3 ml $8; 6 ml $11; 12 ml $16; 60 ml $47 | 3 ml; 6 ml; 12 ml; 60 ml | $2.67; $1.83; $1.33; $0.78 | Perfume oil; refill | Zoha Aroma site, checked September 27, 2026 |
| Dossier Aquatic Lime (tie) | 50 ml $29 | 50 ml | $0.58 | Eau de Toilette | Dossier site, checked September 27, 2026 |
| Oil Perfumery Impression of Acqua di Gio perfume oil (tie) | 10 ml $12; 60 ml $55 | 10 ml; 60 ml | $1.20; $0.92 | Perfume oil | Oil Perfumery site, checked September 27, 2026 |
| Chez Pierre Aquaman | 50 ml $39 | 50 ml | $0.78 | Eau de Parfum | Chez Pierre site, checked September 27, 2026 |
| DUA Fragrances Acqua di Dua | 34 ml $33 | 34 ml | $0.97 | Format not stated | DUA Fragrances site, checked September 27, 2026 |
| Giorgio Armani Acqua di Giò Eau de Toilette 100 ml (not ranked) | $130 | 100 ml | $1.30 | Eau de Toilette | Armani US site, checked September 27, 2026 |
| Giorgio Armani Acqua di Giò Eau de Toilette 200 ml (not ranked) | $175 | 200 ml | $0.88 | Eau de Toilette | Armani US site, checked September 27, 2026 |
Prices checked September 27, 2026 on each seller's own US page; OLFx price from the live product page; Armani prices from Armani's US site.
What an Acqua di Gio alternative should get right
Armani's US page describes the Eau de Toilette with marine notes, Calabrian bergamot, neroli and green tangerine, blended with rosemary, persimmon and Indonesian patchouli. Its short key-note line names Marine, Bergamot and Cedarwood. Fragrantica dates the fragrance to 1996 and credits Alberto Morillas, Annick Menardo and Christian Dussoulier; its longer pyramid includes lime, lemon, bergamot, jasmine and neroli above sea notes, calone and herbs, with a woody-musk base. These are published descriptions from different sources, not a combined laboratory ingredient inventory.
OLFx Ocean Pure's own page lists bergamot, calone, jasmine, cedar and white musk. It describes sea spray and citrus peel first, a mineral, almost salty freshness from calone, and cedar that feels dry and pale rather than smoky. That makes its stated direction easier to distinguish from Profondo, Parfum or Elixir browsing. It does not show that each note is present at the same amount in the Armani reference. For the citrus note vocabulary, see What Does Bergamot Smell Like?.
How we compared them
We included seller pages that named Acqua di Giò or Acqua di Gio as their target and showed a US-dollar price, volume and availability on September 27, 2026. The original Eau de Toilette is a reference row, not a ranked alternative. We calculated price per ml from the stated sizes, keeping oil, refill, Eau de Toilette, Eau de Parfum and Extrait labels visible. An oil refill should not be mistaken for a ready-to-wear spray. The rank order follows the stated comparison, with OLFx first because we make it and say so. We did not do a blind smell panel or wear-time test.
The list includes seller-declared original directions with several applications. CA Perfume offers sprays and body oils; Zoha and Oil Perfumery sell oil formats; Dossier's $29 figure is a public guest price. Other search suggestions that name Profumo, Profondo or an unspecified Armani flanker do not become EDT alternatives by sharing part of the family name. Check the version, format and current stock before ordering.
1. OLFx Ocean Pure — our pick
OLFx Ocean Pure is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Giorgio Armani Acqua di Giò Eau de Toilette: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. Ocean Pure is an OLFx composition explicitly directed at Acqua di Giò Eau de Toilette. Its one product page showed a 50 ml Extrait de Parfum spray for $36.99 and a 10 ml Roll-On perfume oil for $14.99, both in stock when checked September 27, 2026. Bergamot, calone, jasmine, cedar and white musk are its listed notes. The page's marine-citrus description and clear version reference are the purchase facts supporting our lead placement; we have no independent similarity or projection measurement. Current prices and both formats: OLFx Ocean Pure, our Acqua di Giò alternative in Extrait de Parfum.
2. CA Perfume Aqua Di Giorgi Pour Homme
CA Perfume listed CA Perfume Aqua Di Giorgi Pour Homme: 50 ml $32.99; 100 ml $42.99; 8 ml $16.99; 10 ml $18.99; 4 ml $14.99 (Eau de Parfum spray; Body Oil); in stock, checked September 27, 2026. CA Perfume also listed Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml; the 50 ml spray price was $32.99. Separate those applications when comparing amounts.
3. ALT. Fragrances Acqua di ALT.
ALT. Fragrances listed ALT. Fragrances Acqua di ALT.: 60 ml $29; 100 ml $39 (Extrait de Parfum); in stock, checked September 27, 2026. Its own Extrait label describes ALT.'s bottle; the two listed sizes are 60 and 100 ml. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
4. La Ree Fragrances The O.Gio (tie)
La Ree Fragrances listed La Ree Fragrances The O.Gio: 20 ml $19.99; 35 ml $31.99; 60 ml $42.99 (Format not stated); in stock, checked September 27, 2026. The three sized offers allow a volume comparison even though this comparison does not give a reliable concentration label. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
5. Zoha Aroma Impression of Acqua Di Gio perfume oil (tie)
Zoha Aroma listed Zoha Aroma Impression of Acqua Di Gio perfume oil: 3 ml $8; 6 ml $11; 12 ml $16; 60 ml $47 (Perfume oil; refill); in stock, checked September 27, 2026. The 3, 6 and 12 ml oil bottles and 60 ml refill are different ways to purchase an oil, not atomizer sprays.
6. Dossier Aquatic Lime (tie)
Dossier listed Dossier Aquatic Lime: 50 ml $29 (Eau de Toilette); in stock, checked September 27, 2026. The $29 figure is Dossier's public guest price for a 50 ml Eau de Toilette, without a membership adjustment. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
7. Oil Perfumery Impression of Acqua di Gio perfume oil (tie)
Oil Perfumery listed Oil Perfumery Impression of Acqua di Gio perfume oil: 10 ml $12; 60 ml $55 (Perfume oil); in stock, checked September 27, 2026. A 10 ml oil and 60 ml oil size are touch-application alternatives to the reference spray. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
8. Chez Pierre Aquaman
Chez Pierre listed Chez Pierre Aquaman: 50 ml $39 (Eau de Parfum); in stock, checked September 27, 2026. Chez Pierre identifies an Eau de Parfum format for its 50 ml offer; that word is its own label. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
9. DUA Fragrances Acqua di Dua
DUA Fragrances listed DUA Fragrances Acqua di Dua: 34 ml $33 (Format not stated); in stock, checked September 27, 2026. DUA supplies a 34 ml offer; the size belongs beside its $33 price rather than being silently compared with a 50 ml bottle. The reference named by this seller and the application format should be checked before ordering.
Which other names come up in searches for Acqua di Gio dupes?
Lattafa Liam Blue Shine, Lattafa Suqraat, Armaf Blue Homme, Paris Corner Aerobic Ocean, Franck Olivier Blue Touch and Maison Alhambra Jorge Di Profumo were named in Google's AI Overview for this search when checked September 27, 2026; ALT. Fragrances from the same list is ranked above. The others are not ranked, priced or compared here.
Why does our pick come first among Acqua di Giò alternatives?
The reason to consider Ocean Pure is specific: its page names the Eau de Toilette reference, shows marine citrus and pale woods in its note description, and offers two OLFx formats with dated prices. It is our product, and the first-place position is a disclosed commercial choice, not a claim of measured closeness. Are perfume dupes worth it? helps frame that decision when Armani still sells the EDT in several sizes.
Spray or roll-on perfume oil?
On the OLFx page, Ocean Pure's 50 ml spray was $36.99 and the 10 ml Roll-On oil was $14.99 when checked September 27, 2026. Oil Perfumery and Zoha offer oils; CA Perfume has both spray and Body Oil choices. A $12 oil price cannot be compared fairly with a $29 or $36.99 spray without the volume and application method. Best Perfume Oils explains the format. Neither format wording supplies a tested number of hours.
FAQ
What is the dupe of Acqua di Gio?
Our pick is OLFx Ocean Pure, an independent Acqua di Giò Eau de Toilette direction in a 50 ml spray at $36.99 on its page checked September 27, 2026. CA Perfume Aqua Di Giorgi Pour Homme listed 50 ml at $32.99; ALT. Acqua di ALT. listed 60 ml at $29. The seller pages state their intended references; we have not ranked them by a measured scent match.
What men's cologne is similar to Acqua di Gio?
OLFx Ocean Pure is our declared original Eau de Toilette direction, with marine citrus, calone, cedar and white musk listed on its own page. CA Perfume, ALT., La Ree, Dossier, Chez Pierre and DUA also had seller-named Acqua di Giò alternatives with sized US offers on September 27, 2026. Oils by Zoha and Oil Perfumery are another application choice. Confirm the target version before choosing.
Does Acqua di Gio Profumo still exist?
Armani's US page for Acqua di Giò Profumo sat in the brand's discontinued section and said the product had been discontinued when checked September 27, 2026. It showed no current brand price. That is a dated observation about the Armani US listing, not a claim that every reseller bottle vanished or that a particular flanker replaced it.
What does Acqua di Gio smell like?
For the original Eau de Toilette, Armani names marine notes with Calabrian bergamot, neroli and green tangerine, blended with rosemary, persimmon and patchouli; its key notes are Marine, Bergamot and Cedarwood (US site checked September 27, 2026). OLFx Ocean Pure's own page describes sea spray, citrus peel, mineral calone and pale cedar. The two descriptions belong to different products.
Is there an Acqua di Gio perfume oil?
OLFx Ocean Pure listed a 10 ml Roll-On at $14.99. Oil Perfumery listed its impression at $12 for 10 ml and $55 for 60 ml; Zoha listed 3, 6 and 12 ml oil bottles from $8 to $16, plus a 60 ml refill at $47. Those seller prices were checked September 27, 2026. They are independent alternatives, not an Armani perfume oil claim.
Which Lattafa perfumes come up for Acqua di Gio?
Google's AI Overview named Lattafa Liam Blue Shine and Lattafa Suqraat when checked September 27, 2026. We could not confirm on Lattafa's own site a product page that names Acqua di Giò under these criteria, so neither has a price or rank here. A search mention is not a tested scent comparison.
Where can I buy an Acqua di Gio dupe online?
OLFx sells OLFx Ocean Pure, its own marine-citrus Extrait de Parfum inspired by Acqua di Giò Eau de Toilette, on one product page: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026), shipped worldwide. See the OLFx Ocean Pure formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.
Do you ship OLFx Ocean Pure worldwide?
OLFx ships the spray worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.
Which Acqua di Gio alternative should you buy?
If the 1996-style citrus-marine Eau de Toilette is your reference, first compare that Armani bottle rather than a Parfum, Profondo or Elixir listing. The original EDT was available in five sizes on Armani's US site at our check. Ocean Pure is our separate, disclosed EDT-direction choice with spray and Roll-On on one page. The other sellers provide a range of sizes and oil options. Confirm the present listing and target version before checkout. View OLFx Ocean Pure formats →