Best Parfums de Marly Althair Dupes 2026: Ranked Picks

Our pick among Parfums de Marly Althair dupes is OLFx Bourbon Vanilla, which we make. OLFx Bourbon Vanilla has two formats on that page: a 50 ml Extrait spray for $36.99 and a 10 ml Roll-On for $14.99. Per ml, Parfums de Marly's US boutique site listed Althaïr Eau de Parfum at $290 for 75 ml, about $3.87 per ml, against $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, for the OLFx Bourbon Vanilla spray on the OLFx product page (both checked September 26, 2026). House of Monac Adhara, CA Perfume Althium and ALT. Falcon follow in the order below, with their prices in the table.

Updated October 2026

Disclosure: This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Bourbon Vanilla, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection. OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Parfums de Marly. Brand names are used for comparison only.

OLFx Bourbon Vanilla: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 and 10 ml Roll-On perfume oil $14.99, both on one product page (OLFx product page, checked September 26, 2026). View OLFx Bourbon Vanilla formats →

We ship the OLFx Bourbon Vanilla spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Parfums de Marly Althaïr type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.

What does Althaïr cost per ml in the US?

Parfums de Marly's US boutique listed Althaïr Eau de Parfum at $290 for 75 ml, $400 for 125 ml and $545 for 200 ml when checked September 26, 2026. Those sizes work out to about $3.87, $3.20 and $2.73 per ml respectively. Saks Fifth Avenue showed the original within the $290–$545 range on its US site on the same date. These figures identify the seller, bottle and check date; they do not treat a promotional price as a permanent retail price.

The OLFx Bourbon Vanilla page listed its own 50 ml spray at $36.99, about $0.74 per ml, and its 10 ml Roll-On at $14.99, about $1.50 per ml (OLFx product page, checked September 26, 2026). The original 75 ml bottle and OLFx 50 ml spray are different sizes, so the per-ml arithmetic helps readers understand the listed amounts without implying that the liquids or formats were tested as equivalents. A Roll-On also applies differently from a spray; its per-ml figure belongs to that oil format alone.

Althaïr or Althaïr Exclusif: which one are you matching?

The Parfums de Marly US boutique listed Althaïr Eau de Parfum in 75, 125 and 200 ml, at $290, $400 and $545, and Althaïr Exclusif as a Parfum in 75 and 125 ml, at $370 and $460 (checked September 26, 2026). The Exclusif prices work out to about $4.93 and $3.68 per ml. The brand describes the standard Althaïr through vanilla, praline and orange blossom; its description of Exclusif brings amaretto and saffron into the Bourbon-vanilla setting. Those differences make the version name a practical buying detail, not a decorative suffix.

OLFx Bourbon Vanilla follows the Eau de Parfum direction shown on its product page. The other ranked seller pages name Althair, and none in this list claims Althaïr Exclusif as the reference. Extrait vs Eau de Parfum explains the format labels; neither label by itself proves an amount of similarity or a particular wear time.

Althaïr dupes by checked US price

ProductChecked priceSize≈ Price per mlFormatPrice source and date
OLFx Bourbon Vanilla — our pick$36.99 spray; $14.99 Roll-On50 ml; 10 ml$0.74; $1.50Extrait de Parfum spray; perfume oilOLFx product page, checked September 26, 2026
House of Monac Adhara (tie)50 ml $29; 100 ml $4550 ml; 100 ml$0.58; $0.45Eau de ParfumHouse of Monac site, checked September 26, 2026
CA Perfume Althium (tie)50 ml $44.99; 100 ml $59.99; 8 ml $24.99; 10 ml $18.99; 4 ml $14.9950 ml; 100 ml; 8 ml; 10 ml; 4 ml$0.90; $0.60; $3.12; $1.90; $3.75EDP Spray; Body OilCA Perfume site, checked September 26, 2026
ALT. Falcon (tie)30 ml $39; 60 ml $4930 ml; 60 ml$1.30; $0.82eau de parfumALT. site, checked September 26, 2026
Synced Scents Althaire (tie)100 ml $59.99100 ml$0.60Extrait de ParfumSynced Scents site, checked September 26, 2026
Oakcha Le Funky (tie)50 ml $39.9550 ml$0.80Extrait de ParfumOakcha site, checked September 26, 2026
Mod Fragrances Raw Rage (tie)50 ml $44.9950 ml$0.90extrait de parfumMod Fragrances site, checked September 26, 2026
DUA The Eagle Has Landed34 ml $55; 10 ml $2034 ml; 10 ml$1.62; $2.00Extrait de ParfumDUA site, checked September 26, 2026
Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum 75 ml (not ranked)$29075 ml$3.87Eau de ParfumParfums de Marly US boutique site, checked September 26, 2026
Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum 125 ml (not ranked)$400125 ml$3.20Eau de ParfumParfums de Marly US boutique site, checked September 26, 2026
Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum 200 ml (not ranked)$545200 ml$2.73Eau de ParfumParfums de Marly US boutique site, checked September 26, 2026

Prices checked September 26, 2026 on each seller's own US page; OLFx price from the live product page.

What an Althaïr alternative should get right

The Parfums de Marly US boutique puts bergamot, mandarin and elemi at the top; orange blossom, cinnamon and cardamom in the heart; and Bourbon vanilla, guaiac wood and praline at the base (checked September 26, 2026). The brand describes a meeting of vanilla smoothness, praline richness and the brightness of orange blossom. That published structure is more useful than reducing Althaïr to the single word “vanilla”: a buyer may care most about the spice, the citrus-floral opening or the gourmand finish.

Fragrantica places cinnamon, orange blossom, cardamom and bergamot on top, Bourbon vanilla and elemi in the middle, then praline, musk, ambroxan, tonka, guaiac wood and candied almond in the base (checked September 26, 2026). The two lists differ in placement and in some named materials. We report them as separate descriptions rather than merging them into a fictional ingredient list. OLFx Bourbon Vanilla's own page lists bergamot, orange blossom and cinnamon above Bourbon vanilla and elemi, with amber, musk, guaiac wood, vetiver and cashmeran below. That is the OLFx composition's disclosed note map, not a laboratory finding about the original. For the central note itself, see What Does Vanilla Smell Like?.

How we compared them

We included an alternative in the ranked set when its seller page named Althair as the reference and showed a US-dollar offer with size and availability on the check date. We recorded the seller's concentration label as a label, not a measurement of how the product wears. The table provides arithmetic per milliliter for each stated format; the numbered order follows the stated OLFx list, with our product first because this is our store. We did not buy the eight bottles for a controlled side-by-side trial. Stock and checkout prices can change, especially for a vial or a promotional listing; confirm both on the seller's page before paying.

Ties in this list group distinct shopping formats without claiming two fragrances smell equally close. House of Monac and CA Perfume provide different size and oil options; ALT. and Synced Scents show different bottle sizes; Oakcha and Mod Fragrances each list a 50 ml Extrait. The ties do not come from votes, scores or a wear comparison.

1. OLFx Bourbon Vanilla — our pick

OLFx Bourbon Vanilla is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 (OLFx product page, checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. OLFx Bourbon Vanilla is an independently made Extrait de Parfum interpretation of the Althaïr Eau de Parfum direction. Its product page lists bergamot, orange blossom and cinnamon at the top, Bourbon vanilla and elemi at the heart, and amber, musk, guaiac wood, vetiver and cashmeran at the base. The 50 ml spray was $36.99 and the 10 ml Roll-On was $14.99, both in stock on the OLFx page checked September 26, 2026. Those are the purchase facts behind our placement; we have no independent wear-test result for closeness, longevity or projection. Current prices and both formats: OLFx Bourbon Vanilla, our Althaïr alternative in Extrait de Parfum.

2 (tie). House of Monac Adhara

House of Monac's listing offered House of Monac Adhara as Eau de Parfum: 50 ml for $29 and 100 ml for $45 (in stock, checked September 26, 2026). For House of Monac Adhara, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

2 (tie). CA Perfume Althium

CA Perfume's listing offered CA Perfume Althium as EDP Spray; Body Oil: 50 ml for $44.99, 100 ml for $59.99, 8 ml for $24.99, 10 ml for $18.99 and 4 ml for $14.99 (in stock, checked September 26, 2026). For CA Perfume Althium, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

4 (tie). ALT. Falcon

ALT.'s listing offered ALT. Falcon as eau de parfum: 30 ml for $39 and 60 ml for $49 (in stock, checked September 26, 2026). For ALT. Falcon, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

4 (tie). Synced Scents Althaire

Synced Scents's listing offered Synced Scents Althaire as Extrait de Parfum: 100 ml for $59.99 (in stock, checked September 26, 2026). For Synced Scents Althaire, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

6 (tie). Oakcha Le Funky

Oakcha's listing offered Oakcha Le Funky as Extrait de Parfum: 50 ml for $39.95 (in stock, checked September 26, 2026). For Oakcha Le Funky, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

6 (tie). Mod Fragrances Raw Rage

Mod Fragrances's listing offered Mod Fragrances Raw Rage as extrait de parfum: 50 ml for $44.99 (in stock, checked September 26, 2026). For Mod Fragrances Raw Rage, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

8. DUA The Eagle Has Landed

DUA's listing offered DUA The Eagle Has Landed as Extrait de Parfum: 34 ml for $55 and 10 ml for $20 (34 ml sold out; other listed sizes in stock, checked September 26, 2026). For DUA The Eagle Has Landed, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Parfums de Marly Althaïr Eau de Parfum on skin.

Which other names come up in searches for Althaïr dupes?

French Avenue Liquid Brun, Afnan Historic Sahara, Khadlaj Island Vanilla Dunes, Lattafa Art of Nature II and Armaf Lions Club Monarch appeared in Google's AI Overview for this search when checked September 26, 2026. None of their seller pages, as checked, named Althaïr, so they are not ranked, priced or compared here.

Why does our pick come first among Althaïr alternatives?

The straightforward case for OLFx Bourbon Vanilla is visible on its own page: an Extrait spray and Roll-On offered together, with the listed vanilla, cinnamon, orange blossom and wood notes and a price attached to each format. Its fall/winter classification is the maker's seasonal suggestion, not a rule for when to wear it. A buyer who wants the brand bottle should use the Parfums de Marly listing; a buyer considering our separate interpretation can compare formats and prices without pretending that a note list is a wear test. Are perfume dupes worth it? discusses that wider decision.

Spray or 10 ml Roll-On?

The 50 ml OLFx spray and 10 ml Roll-On appear as choices on the Bourbon Vanilla product page, checked September 26, 2026. A spray distributes fragrance by atomizer; a Roll-On places perfume oil by touch. Their carriers, amounts and application methods differ, so their prices per milliliter should not be read as a wear-time prediction. The smaller option is a way to choose less volume, not a trial result for similarity. Best Perfume Oils and Perfume Oil vs Spray explain those formats before you select one on the product page.

FAQ

What cologne smells like PDM Althair?

OLFx Bourbon Vanilla is our own Althaïr Eau de Parfum interpretation, listed at $36.99 for 50 ml on the OLFx page checked September 26, 2026. House of Monac Adhara was $29 for 50 ml and CA Perfume Althium $44.99 for 50 ml on their respective seller sites checked that date. These are seller-declared directions; we did not rank them by scent similarity in a side-by-side test.

What does Althair smell like?

Parfums de Marly's US boutique lists bergamot, mandarin and elemi above orange blossom, cinnamon and cardamom, with Bourbon vanilla, guaiac wood and praline below (checked September 26, 2026). Its own words emphasize vanilla smoothness, praline and bright orange blossom. That description concerns the brand's Eau de Parfum, not a prediction for every alternative in the table.

Is Liquid Brun a dupe of Althair?

French Avenue Liquid Brun appeared most often in Google's AI Overview for this search when checked September 26, 2026. The FA USA seller page did not name Althaïr; it listed the 100 ml Eau de Parfum at $46.92 and in stock on that date. We have not tested it against the original, so it remains a search mention outside the ranking.

Althaïr or Althaïr Exclusif: which does OLFx Bourbon Vanilla follow?

OLFx Bourbon Vanilla's product page names Althaïr Eau de Parfum. On September 26, 2026, Parfums de Marly's US boutique listed that version at $290 for 75 ml, $400 for 125 ml and $545 for 200 ml; Exclusif, labeled Parfum, was $370 for 75 ml and $460 for 125 ml. The two names identify different branded products, so check the bottle you intend to compare.

Is there an Althair perfume oil?

The OLFx Bourbon Vanilla page listed a 10 ml Roll-On perfume oil at $14.99 when checked September 26, 2026. CA Perfume's Althium page listed Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml on the CA Perfume site checked that day. Application and carrier differ from the respective sprays; we did not compare either oil on skin.

What is the best dupe for Parfums de Marly?

It depends on which Parfums de Marly fragrance you mean. This page is about Althaïr Eau de Parfum, for which OLFx Bourbon Vanilla is our openly disclosed pick. For the separate reference fragrances, see Best Delina Dupes and Best Valaya Dupes. A brand name alone does not identify the target accord.

Where can I buy a Parfums de Marly Althair dupe online?

OLFx sells OLFx Bourbon Vanilla, its own Extrait de Parfum inspired by Althaïr Eau de Parfum, on one product page: $36.99 for the 50 ml spray and $14.99 for the 10 ml Roll-On (checked October 2, 2026), shipped worldwide. See the OLFx Bourbon Vanilla formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.

Do you ship OLFx Bourbon Vanilla worldwide?

OLFx ships the spray worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.

Which Althaïr alternative should you buy?

Start with the version: the ranked options name Althaïr, while Exclusif has a separate Parfum listing on the brand's US site. Then choose a bottle size and format from the dated table. Our pick is OLFx Bourbon Vanilla because we make it and can document the two formats, prices and listed notes on one page; that placement does not imply a tested scent-match victory. Recheck the seller's live stock and price when you order. View OLFx Bourbon Vanilla formats →

Every OLFx fragrance is an Extrait de Parfum — available as a 50 ml spray or a 10 ml roll-on perfume oil.

Continue Shopping Checkout