Our pick among YSL Babycat dupes is OLFx Temple Suede, which we make. OLFx Temple Suede has two formats on that page: a 50 ml Extrait spray for $36.99 and a 10 ml Roll-On for $14.99. Per ml, YSL Beauty's US site listed Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum at $240 for 75 ml, about $3.20 per ml, and $340 for 125 ml, about $2.72 per ml, against $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, for the OLFx Temple Suede spray (all checked September 26, 2026). Be Layered BabeChat, Wicked Good Velvet Purr and Zoha Aroma Radical Incense follow in the order below, with their prices in the table.
Updated October 2026
Disclosure: This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Temple Suede, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection. OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Yves Saint Laurent. Brand names are used for comparison only.
OLFx Temple Suede: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 and 10 ml Roll-On perfume oil $14.99, both on one product page (OLFx product page, checked September 26, 2026). View OLFx Temple Suede formats →
We ship the OLFx Temple Suede spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the YSL Babycat type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.
What does Babycat cost in the US?
YSL Beauty's US site listed Babycat Eau de Parfum in 35 ml for $195, 75 ml for $240 and 125 ml for $340, all in stock when checked September 26, 2026. Those are about $5.57, $3.20 and $2.72 per ml. Sephora's US site listed 35 ml at $195 and 75 ml at $240 and offered online ordering with a pickup option. Saint Laurent's US site listed 125 ml at $330 with Add to cart and Find in store controls. We did not inspect stock at any particular physical store. The difference between the two 125 ml site prices belongs to those two sellers on the check date, not to two separate Babycat versions.
The OLFx Temple Suede page listed its separate 50 ml Extrait spray at $36.99, about $0.74 per ml, and a 10 ml Roll-On at $14.99, about $1.50 per ml (checked September 26, 2026). Comparing the listed amount per ml clarifies size, but it does not show how the two liquids perform. Babycat is an Eau de Parfum; the Extrait word on the OLFx product describes our format. The original was available through the checked US channels, so an alternative here is a choice of product and budget rather than a response to a vanished bottle.
YSL Babycat dupes by checked US price
| Product | Checked price | Size | ≈ Price per ml | Format | Price source and date |
|---|---|---|---|---|---|
| OLFx Temple Suede — our pick | $36.99 spray; $14.99 Roll-On | 50 ml; 10 ml | $0.74; $1.50 | Extrait de Parfum spray; perfume oil | OLFx product page, checked September 26, 2026 |
| Be Layered BabeChat (tie) | 10 ml $14.99; 30 ml $29.99; 55 ml $39.99 | 10 ml; 30 ml; 55 ml | $1.50; $1.00; $0.73 | Eau de Parfum | Be Layered site, checked September 26, 2026 |
| Wicked Good Velvet Purr (tie) | 30 ml $39.95; 50 ml $49.95; 100 ml $99.95 | 30 ml; 50 ml; 100 ml | $1.33; $1.00; $1.00 | Eau de Parfum (spray) | Wicked Good site, checked September 26, 2026 |
| Zoha Aroma Radical Incense (tie) | 30 ml $26; 50 ml $44 | 30 ml; 50 ml | $0.87; $0.88 | Eau de Parfum | Zoha Aroma site, checked September 26, 2026 |
| Oakcha Street Art (tie) | 50 ml $35.95 | 50 ml | $0.72 | Extrait de Parfum | Oakcha site, checked September 26, 2026 |
| Barrett Fragrances Bellycat (tie) | 55 ml $49.99; 10 ml $13.99 | 55 ml; 10 ml | $0.91; $1.40 | extrait de parfum | Barrett Fragrances site, checked September 26, 2026 |
| Montagne Parfums Bobcat | 50 ml $40 | 50 ml | $0.80 | Eau de Parfum | Montagne Parfums site, checked September 26, 2026 |
| Oil Perfumery Impression of YSL Babycat (tie) | 10 ml $15.95; 60 ml $69.95 | 10 ml; 60 ml | $1.60; $1.17 | perfume oil | Oil Perfumery site, checked September 26, 2026 |
| hkPERFUMES Vibe (tie) | 30 ml $48; 50 ml $68; 100 ml $89; 50 ml $79 | 30 ml; 50 ml; 100 ml; 50 ml | $1.60; $1.36; $0.89; $1.58 | Extrait / Pure Perfume | hkPERFUMES site, checked September 26, 2026 |
| DUA Vanilla Baby (tie) | 34 ml $33 | 34 ml | $0.97 | Extrait de Parfum | DUA site, checked September 26, 2026 |
| Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum 35 ml (not ranked) | $195 | 35 ml | $5.57 | Eau de Parfum | YSL Beauty US site, checked September 26, 2026 |
| Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum 75 ml (not ranked) | $240 | 75 ml | $3.20 | Eau de Parfum | YSL Beauty US site, checked September 26, 2026 |
| Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum 125 ml (not ranked) | $340 | 125 ml | $2.72 | Eau de Parfum | YSL Beauty US site, checked September 26, 2026 |
Prices checked September 26, 2026 on each seller's own US page; OLFx price from the live product page.
What the Babycat note lists say
YSL Beauty US lists pink pepper, black pepper and elemi on top; olibanum and saffron in the heart; and vanilla, cedarwood and a suede accord in the base (checked September 26, 2026). The brand calls it a raw Bourbon-vanilla fragrance with warm suede. Fragrantica places black and pink pepper with elemi, olibanum and saffron, then Bourbon vanilla, suede and cedar. It identifies the 2022 fragrance with perfumers Dominique Ropion and Claire Liégent (Fragrantica, checked September 26, 2026). The overlap helps explain the pepper-incense-vanilla-suede direction, while the two lists remain attributed to their publishers.
OLFx Temple Suede's page names pink pepper, elemi, saffron, vanilla, cedarwood and suede, describing pepper and elemi as warm and crackling before saffron settles into vanilla and soft suede (checked September 26, 2026). These are OLFx's own listed notes and description. They do not transfer a measured Babycat similarity, or the reference perfume's complete note list, to our bottle.
How we compared them
We selected seller pages that themselves name Babycat and offer a US-dollar price, size and current stock status. The comparison table includes the public offers checked September 26, 2026, with per-ml arithmetic only where a volume was stated. Wicked Good listed additional roll-on, oil, mist and sample prices without a volume for those formats, so its table row uses only the sized sprays. We did not calculate per-ml amounts for an unknown volume, apply seller concentration percentages, or test the fragrances on skin. OLFx goes first because this is our store and we identify that interest in the disclosure.
Ties group different purchase paths, including bottle size and oil availability. They are not evidence that two fragrances are equally close to Babycat. A 10 ml oil, 50 ml spray and 100 ml bottle can each answer a different format preference; check the seller's current selector and stock before paying.
1. OLFx Temple Suede — our pick
OLFx Temple Suede is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by YSL Babycat Eau de Parfum, pink pepper and elemi first: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. We make OLFx Temple Suede. Its page positions it toward Babycat Eau de Parfum and lists a 50 ml Extrait spray for $36.99 plus a 10 ml Roll-On for $14.99, both in stock when checked September 26, 2026. Its note words include pepper, elemi, saffron, vanilla, cedar and suede, and its own Fall/Winter season suggestion fits that warm description. These are the page facts behind our pick; we did not run a similarity or longevity test against YSL Babycat. Current prices and both formats: OLFx Temple Suede, our Babycat alternative in Extrait de Parfum.
2 (tie). Be Layered BabeChat
Be Layered's listing offered Be Layered BabeChat as Eau de Parfum: 10 ml for $14.99, 30 ml for $29.99 and 55 ml for $39.99 (in stock, checked September 26, 2026). The seller has three spray sizes, so identify the volume attached to the price before deciding which offer matters to you. For Be Layered BabeChat, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
2 (tie). Wicked Good Velvet Purr
Wicked Good's listing offered Wicked Good Velvet Purr as Eau de Parfum (spray): 30 ml for $39.95, 50 ml for $49.95 and 100 ml for $99.95 (in stock, checked September 26, 2026). Wicked Good also listed a roll-on at $17.95, elixir oil at $19.95, mist at $24.95 and sample at $7.95, without the oil and mist volumes; its page described a 1–3 day made-to-order preparation.
4 (tie). Zoha Aroma Radical Incense
Zoha Aroma's listing offered Zoha Aroma Radical Incense as Eau de Parfum: 30 ml for $26 and 50 ml for $44 (in stock, checked September 26, 2026). The two Eau de Parfum sizes are a simple spray choice; the seller names Babycat as its inspiration. For Zoha Aroma Radical Incense, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
4 (tie). Oakcha Street Art
Oakcha's listing offered Oakcha Street Art as Extrait de Parfum: 50 ml for $35.95 (in stock, checked September 26, 2026). Oakcha uses an Extrait de Parfum label for its own 50 ml product; that is not a claim about YSL's concentration. For Oakcha Street Art, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
4 (tie). Barrett Fragrances Bellycat
Barrett Fragrances's listing offered Barrett Fragrances Bellycat as extrait de parfum: 55 ml for $49.99 and 10 ml for $13.99 (in stock, checked September 26, 2026). A 10 ml and a 55 ml option make format size explicit, while the seller's extrait wording belongs to Barrett's bottle. For Barrett Fragrances Bellycat, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
7. Montagne Parfums Bobcat
Montagne Parfums's listing offered Montagne Parfums Bobcat as Eau de Parfum: 50 ml for $40 (in stock, checked September 26, 2026). Montagne names a 50 ml Eau de Parfum, a different label from the OLFx Extrait spray. For Montagne Parfums Bobcat, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
8 (tie). Oil Perfumery Impression of YSL Babycat
Oil Perfumery's listing offered Oil Perfumery Impression of YSL Babycat as perfume oil: 10 ml for $15.95 and 60 ml for $69.95 (in stock, checked September 26, 2026). The 10 ml roller and 60 ml option are perfume oil rather than atomizer sprays. For Oil Perfumery Impression of YSL Babycat, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
8 (tie). hkPERFUMES Vibe
hkPERFUMES's listing offered hkPERFUMES Vibe as Extrait / Pure Perfume: 30 ml for $48, 50 ml for $68, 100 ml for $89 and 50 ml for $79 (50 ml sold out; other listed sizes in stock, checked September 26, 2026). Its Extrait and Pure Perfume sizes differ; the EDP 50 ml size was sold out when the page was checked.
8 (tie). DUA Vanilla Baby
DUA's listing offered DUA Vanilla Baby as Extrait de Parfum: 34 ml for $33 (in stock, checked September 26, 2026). DUA listed a 34 ml Extrait. We do not infer a wear advantage from that label. For DUA Vanilla Baby, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Babycat Eau de Parfum on skin.
Which other names come up in searches for Babycat dupes?
Paris Corner Rifaaqat, French Avenue Fierté and Lattafa Ishq Al Shuyukh Gold were named in Google's AI Overview for this search when checked September 26, 2026; Montagne Parfums Bobcat and Oakcha Street Art from the same list are ranked above. The other three are not ranked, priced or compared here.
Why does our pick come first among Babycat alternatives?
Temple Suede makes the commercial path clear: it is OLFx's own Babycat-inspired composition, offered in two formats on one page with dated prices and a specific pepper-saffron-vanilla-suede description. That lets readers judge the intended direction without invented wear claims. For the cold-season framing on its page, Best Winter Perfume is a separate browsing guide. Are perfume dupes worth it? covers the decision to buy a reference or an interpretation.
Spray or 10 ml Roll-On?
A 50 ml atomizer and a 10 ml Roll-On perfume oil apply differently. The OLFx Temple Suede page listed the spray at $36.99 and Roll-On at $14.99 when checked September 26, 2026. Other sellers in the table also offer oil formats, but an oil price should not be silently compared with a spray without its size and application method. Best Perfume Oils and Extrait vs Eau de Parfum explain those distinctions; neither format label is a promise of more hours on skin.
FAQ
What perfume is similar to YSL Babycat?
Our pick is OLFx Temple Suede, a separate OLFx composition listed at $36.99 for 50 ml on its page checked September 26, 2026. Be Layered BabeChat listed 55 ml at $39.99 and Montagne Parfums Bobcat 50 ml at $40 on their sites checked that date. All are seller-declared Babycat directions; we did not compare them in a controlled wear test.
What does YSL Babycat smell like?
YSL Beauty US lists pepper and elemi above olibanum and saffron, then vanilla, cedarwood and a suede accord (checked September 26, 2026). The brand emphasizes raw Bourbon vanilla and warm suede. That is the reference fragrance's published profile, not a prediction that every alternative will develop the same way.
Where can I smell YSL Babycat?
Sephora's US page offered buy online and pick up in store for Babycat, and Saint Laurent's US page offered Find in store when checked September 26, 2026. We did not check stock at a particular branch or whether a tester was present. Use those retailer tools to check a location before traveling.
Is YSL Babycat discontinued?
The checked evidence does not support that claim: YSL Beauty US listed 35, 75 and 125 ml bottles in stock on September 26, 2026; Sephora listed 35 and 75 ml, while Saint Laurent offered the 125 ml. Availability can change by seller and location. The original was orderable through these checked US channels.
Is there a Babycat perfume oil?
The OLFx Temple Suede page listed a 10 ml Roll-On perfume oil at $14.99 on September 26, 2026. Oil Perfumery listed its Babycat impression at $15.95 for 10 ml and $69.95 for 60 ml on its site checked that date. Those oils use a touch application rather than the reference's spray format.
Is Babycat masculine or feminine?
YSL Beauty US called Babycat a unisex fragrance, and Fragrantica labeled it for women and men (both checked September 26, 2026). Pepper, incense, vanilla and suede are odor descriptions rather than a rule about who may wear them. Choose by the profile and the format that appeals to you.
Where can I buy a YSL Babycat dupe online?
OLFx Temple Suede, our own Extrait de Parfum inspired by Babycat Eau de Parfum, is sold directly by OLFx: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 on one page (checked October 2, 2026), shipped worldwide. See the OLFx Temple Suede formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.
Do you ship OLFx Temple Suede worldwide?
OLFx ships the spray worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.
Which Babycat alternative should you buy?
Babycat itself was available from the checked YSL and retailer pages. If the original bottle matters to you, use those current offers and store tools. If you want our separate pepper-vanilla-suede interpretation, Temple Suede offers a spray and Roll-On on the OLFx page. Other sellers provide differing bottle sizes and oils; read their dated rows before ordering. Browse vanilla fragrances if that note is the part of the direction you want to explore. View OLFx Temple Suede formats →