Best Tom Ford Bitter Peach Dupes 2026: Ranked Picks

Our pick among Tom Ford Bitter Peach dupes is OLFx Peach Liquor, which we make, followed by CA Perfume Bitter Peach, ALT. Fragrances Peach Smash and Yom & Layl City Peach. Tom Ford's US site listed Bitter Peach Eau de Parfum at $405 for 50 ml, about $8.10 per ml (checked October 2, 2026). The OLFx Peach Liquor 50 ml spray is $36.99, about $0.74 per ml, and the 10 ml Roll-On is $14.99 (OLFx product page, checked October 2, 2026). Both sprays hold 50 ml; compare the alternatives by US price, format and stock below.

Updated October 2026

This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Peach Liquor, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection.

OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Tom Ford. Brand names are used for comparison only.

OLFx Peach Liquor comes as a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 on one product page (checked October 2, 2026). View OLFx Peach Liquor formats →

We ship the OLFx Peach Liquor spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Tom Ford Bitter Peach type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.

What does Tom Ford Bitter Peach cost per ml in the US?

Tom Ford's US site listed Bitter Peach Eau de Parfum at $90 for 10 ml, approximately $9.00 per ml; $265 for 30 ml, approximately $8.83 per ml; and $405 for 50 ml, approximately $8.10 per ml, checked October 2, 2026.

Sephora's US site also listed the Eau de Parfum at $405 for 50 ml and $90 for 10 ml, checked October 2, 2026.

OLFx's product page listed OLFx Peach Liquor at $36.99 for the 50 ml spray, approximately $0.74 per ml, and $14.99 for the 10 ml Roll-On, approximately $1.50 per ml, checked October 2, 2026. The reference's 50 ml Eau de Parfum and our spray contain an equal listed volume. The Roll-On is a perfume oil with a different application, so choose it by format as well as bottle size.

Which Bitter Peach are you matching: the Eau de Parfum or the body spray?

The reference here is Tom Ford Bitter Peach Eau de Parfum. Tom Ford's US site listed its 10 ml, 30 ml and 50 ml Eau de Parfum at $90, $265 and $405 respectively, checked October 2, 2026.

Tom Ford's US site also listed Bitter Peach All Over Body Spray, a body product, at $130 for 4.0 oz, checked October 2, 2026. The body spray is a separate version.

OLFx Peach Liquor's page names the Eau de Parfum as its reference. Each ranked seller names Bitter Peach as its inspiration; none names the All Over Body Spray.

Our Extrait de Parfum vs Eau de Parfum guide explains the terminology.

How do Bitter Peach dupes compare on price per ml?

Read prices, volumes and formats together. Dossier's row uses its guest price, avoiding the membership condition attached to the other price shown by that seller.

ProductChecked priceSize≈ Price per mlLabelStockPrice source and date
1. OLFx Peach Liquor — our pick$36.99 / $14.9950 ml spray / 10 ml Roll-On$0.74 / $1.50Extrait de Parfum / perfume oilIn stockOLFx product page, checked October 2, 2026
2. CA Perfume Bitter PeachSpray $34.99 / $44.99 / $16.99; oil $18.99 / $14.99Spray 50 ml / 100 ml / 8 ml; oil 10 ml / 4 ml$0.70 / $0.45 / $2.12 / $1.90 / $3.75EDP Spray / Body OilIn stockCA Perfume site, checked October 2, 2026
3 (tie). ALT. Fragrances Peach Smash$39 / $4930 ml / 60 ml$1.30 / $0.82Not statedIn stockALT. site, checked October 2, 2026
3 (tie). Yom & Layl City Peach$14.99 / $49.99 / $84.9910 ml / 30 ml / 100 ml$1.50 / $1.67 / $0.85Not statedIn stockYom & Layl site, checked October 2, 2026
5. Dupe Theory DT-411 Peachie$3450 ml$0.68Extrait de ParfumIn stockDupe Theory site, checked October 2, 2026
6 (tie). Eternal Perfume Oils Sicilian Blood Orange$39 / $5930 ml / 50 ml$1.30 / $1.18Perfume oilIn stockEternal Perfume Oils site, checked October 2, 2026
6 (tie). Oakcha Sunrise Blush$39.9550 ml$0.80Not statedIn stockOakcha site, checked October 2, 2026
6 (tie). Liberty Perfume Tart Nectar$44.4450 ml$0.89Eau de ParfumIn stockLiberty Perfume site, checked October 2, 2026
9 (tie). Dossier Ambery Peach$49, guest price50 ml$0.98Eau de ParfumIn stockDossier site, checked October 3, 2026
9 (tie). Alexandria Fragrances Better Peach$44.99 / $69.99 / $109.9930 ml / 60 ml / 100 ml$1.50 / $1.17 / $1.10Not statedListed sizes in stock; 55 ml unavailableAlexandria Fragrances site, checked October 2, 2026
11. DUA Sour Peach$65 / $22.5034 ml bottle / 10 ml vial$1.91 / $2.25Extrait de Parfum, seller concentration line34 ml in stock; 10 ml sold outDUA site, checked October 2, 2026
Tom Ford Bitter Peach Eau de Parfum 50 ml (not ranked)$40550 ml$8.10Eau de ParfumIn stockTom Ford US site, checked October 2, 2026
Tom Ford Bitter Peach Eau de Parfum 30 ml (not ranked)$26530 ml$8.83Eau de ParfumIn stockTom Ford US site, checked October 2, 2026
Tom Ford Bitter Peach Eau de Parfum 10 ml (not ranked)$9010 ml$9.00Eau de ParfumIn stockTom Ford US site, checked October 2, 2026

Prices checked October 2, 2026 on each seller's own US page; Tom Ford prices from its US site; OLFx price from the live product page. Dossier's guest-price row was checked October 3, 2026.

What does Tom Ford Bitter Peach smell like?

Tom Ford's US description centers on pêche de vigne and blood orange oil, a heart of rum-infused davana oil, and patchouli in the base. Its key-note presentation also names labdanum and sandalwood.

Fragrantica lists peach, blood orange, cardamom and heliotrope at the top; rum, cognac, davana and jasmine in the middle; and vanilla, Indonesian patchouli leaf, tonka bean, sandalwood, benzoin, cashmeran, styrax, labdanum and vetiver at the base. It categorizes the reference as Oriental Vanilla. Fragrantica's pyramid names more materials than the brand's selected-note description, including vanilla and several additional base notes.

OLFx Peach Liquor's published pyramid lists peach, blood orange, cardamom and heliotrope; rum, cognac, jasmine and davana; then sandalwood, vanilla, cashmeran, patchouli, labdanum and vetiver.

If vanilla is part of the direction you are looking for, our guide to what vanilla smells like gives context for that vocabulary.

How did we compare these Bitter Peach dupes?

Each ranked seller names Bitter Peach as its reference. We compared the stated price and bottle size, available formats, US stock on the check date, and whether the seller's own US page showed price, size and stock. Similarity was not measured. OLFx did not run a wear test for longevity or projection, and seller reviews are not used to fill that gap.

ALT. Fragrances and Yom & Layl share third place across their size ranges and stated unit prices. The three sixth-place entries each offer a single listed full-bottle size, or two oil sizes for Eternal Perfume Oils. Dossier and Alexandria Fragrances share ninth place: one 50 ml bottle at its guest price against three in-stock sizes with one unavailable. The table keeps those ties and lets you inspect the figures without numerical scores. Our own fragrance appears first because we make and sell it.

1. OLFx Peach Liquor — our pick

OLFx Peach Liquor is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Tom Ford Bitter Peach, built on peach, blood orange and cardamom: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. Its product page names the Bitter Peach Eau de Parfum as the reference and sells the 50 ml spray and the 10 ml Roll-On on the same page.

Both formats were in stock on OLFx's product page, checked October 2, 2026. The page recommends fall and winter and publishes the fruit, rum-cognac and woody-base pyramid described above. At the matched 50 ml volume, OLFx's spray was approximately $0.74 per ml against $8.10 per ml for Tom Ford's Eau de Parfum on their respective sites, checked October 2, 2026. Consider OLFx Peach Liquor, our Bitter Peach alternative in Extrait de Parfum, if that reference and format fit your purchase.

2. CA Perfume Bitter Peach

CA Perfume's US site listed Bitter Peach EDP spray at $34.99 for 50 ml, $44.99 for 100 ml and $16.99 for 8 ml, plus Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml, all in stock, checked October 2, 2026. The seller names Bitter Peach as its reference. The spray and oil labels remain separate in the table.

3 (tie). ALT. Fragrances Peach Smash

ALT.'s US site listed Peach Smash at $39 for 30 ml and $49 for 60 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Bitter Peach as the inspiration. No concentration label was recorded in that check, so the comparison retains the seller's stated sizes and offers without assigning one.

3 (tie). Yom & Layl City Peach

Yom & Layl's US site listed City Peach at $14.99 for 10 ml, $49.99 for 30 ml and $84.99 for 100 ml, all in stock, checked October 2, 2026. Its seller names Bitter Peach as the reference. The concentration label was not stated in the dated check.

5. Dupe Theory DT-411 Peachie

Dupe Theory's US site listed DT-411 Peachie Extrait de Parfum at $34 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Tom Ford Bitter Peach as its inspiration. The table uses that bottle's stated label, volume and purchase price, without adopting seller claims about wear performance.

6 (tie). Eternal Perfume Oils Sicilian Blood Orange

Eternal Perfume Oils' US site listed Sicilian Blood Orange perfume oil at $39 for 30 ml and $59 for 50 ml, both in stock, checked October 2, 2026. The seller names Bitter Peach as its inspiration. Both listed products are oils; they are kept separate from spray offers throughout the comparison.

6 (tie). Oakcha Sunrise Blush

Oakcha's US site listed Sunrise Blush at $39.95 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Bitter Peach as its reference. A concentration label was not recorded in the check, so that field stays marked accordingly rather than borrowing a label from another seller's offer.

6 (tie). Liberty Perfume Tart Nectar

Liberty Perfume's US site listed Tart Nectar Eau de Parfum at $44.44 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Tom Ford Bitter Peach as its inspiration. The bottle price, size and stated concentration label are the purchase details included here; seller performance claims are excluded.

9 (tie). Dossier Ambery Peach

Dossier's US site listed Ambery Peach Eau de Parfum at a guest price of $49 for 50 ml, in stock, checked October 3, 2026. This comparison uses the price available without membership. The seller names Tom Ford Bitter Peach as its inspiration; its membership price is excluded from the table.

9 (tie). Alexandria Fragrances Better Peach

Alexandria Fragrances' US site listed Better Peach at $44.99 for 30 ml, $69.99 for 60 ml and $109.99 for 100 ml, in stock, with 55 ml unavailable, checked October 2, 2026. No concentration label was stated in the check. Its seller names Bitter Peach as its inspiration, and availability remains specific to each size.

11. DUA Sour Peach

DUA's US site listed Sour Peach at $65 for a 34 ml bottle, in stock, and $22.50 for a 10 ml vial, sold out, checked October 2, 2026. Its concentration line says Extrait de Parfum. The seller names Bitter Peach as its inspiration; the vial's listed price does not imply it was available to order.

Which Bitter Peach dupes came up in searches but are not ranked here?

Maison Alhambra Bright Peach, Maison Alhambra Coral Blush and Lattafa Sutoor came up in Google results for Bitter Peach dupes when we checked on October 2, 2026. We did not find their makers' own US pages listing price, size and stock, so they are not ranked.

Why does our Bitter Peach alternative lead this list?

OLFx Peach Liquor leads because it is our own fragrance. The product page names Bitter Peach Eau de Parfum as the reference, publishes a peach and blood-orange opening with rum and cognac in the heart, and gives you a spray and Roll-On choice on one page. Its fall and winter recommendation belongs to the OLFx composition.

Those facts make it an option to consider if you want our independent interpretation of that reference. They do not supply a measured similarity result. If your broader question is whether an inspired fragrance fits your expectations, see are perfume dupes worth it?.

Should you buy a Bitter Peach dupe as a spray or a perfume oil?

Choose the format you intend to use. Carrier and application can change how a fragrance presents, so a spray and an oil should not be treated as interchangeable wear results. This comparison does not promise that one format will reproduce the other or outlast it.

OLFx's product page listed the OLFx Peach Liquor 10 ml Roll-On perfume oil at $14.99, in stock, checked October 2, 2026. CA Perfume's US site listed Bitter Peach Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml, in stock, checked October 2, 2026. Eternal Perfume Oils' US site listed Sicilian Blood Orange perfume oil at $39 for 30 ml and $59 for 50 ml, both in stock, checked October 2, 2026.

Our perfume oil vs spray guide explains the application difference. For broader oil shopping, see best perfume oils.

What else do shoppers ask about Bitter Peach dupes?

What smells like Tom Ford bitter peach?

OLFx Peach Liquor is our independent fragrance inspired by Bitter Peach Eau de Parfum. CA Perfume Bitter Peach, ALT. Fragrances Peach Smash and Yom & Layl City Peach also name Bitter Peach as their reference. Those inspiration statements identify what the sellers are interpreting; this article does not assign a measured smell match to any of them.

Why is Tom Ford bitter peach so expensive?

Tom Ford's US site and Fragrantica place Bitter Peach in the Private Blend line. Tom Ford's US site listed the Eau de Parfum at $405 for 50 ml, approximately $8.10 per ml, checked October 2, 2026. Those facts establish its range and dated retail price. They do not disclose manufacturing costs or explain how the brand sets that price.

Is Tom Ford Bitter Peach a masculine or feminine fragrance?

Sephora's US listing files Bitter Peach as unisex, while Fragrantica lists it for women and men, checked October 2, 2026.

What is the best dupe for Tom Ford?

That depends on which fragrance you are looking for. This article covers Bitter Peach Eau de Parfum. For a different reference, use our separate guides to Lost Cherry dupes, Tobacco Vanille dupes, Oud Wood dupes or Soleil Blanc dupes. Each guide follows its named reference rather than treating the brand as one fragrance direction.

Is there a Bitter Peach perfume oil?

OLFx's product page listed OLFx Peach Liquor as a 10 ml Roll-On perfume oil at $14.99, checked October 2, 2026. CA Perfume's US site listed Bitter Peach Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml, checked October 2, 2026. Eternal Perfume Oils' US site listed Sicilian Blood Orange oil at $39 for 30 ml and $59 for 50 ml, checked October 2, 2026. Those formats were in stock on that date.

Where can I buy a Tom Ford Bitter Peach dupe online?

OLFx Peach Liquor, our Extrait de Parfum spray inspired by Tom Ford Bitter Peach, is sold on the OLFx product page as a 50 ml spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 (checked October 2, 2026). See the OLFx Peach Liquor formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.

Does OLFx ship Peach Liquor worldwide?

OLFx ships worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.

Which Bitter Peach dupe should you buy?

Consider OLFx Peach Liquor if you want our Eau de Parfum interpretation as a spray or a smaller oil format. Compare the bottle sizes for the amount you intend to buy, and choose the Tom Ford reference if its composition and bottle are your priority. View OLFx Peach Liquor formats →

Every OLFx fragrance is an Extrait de Parfum — available as a 50 ml spray or a 10 ml roll-on perfume oil.

Continue Shopping Checkout