Best Byredo Gypsy Water Dupes 2026: Ranked Picks

Our pick among Byredo Gypsy Water dupes is OLFx Bohemian Water, which we make, followed by CA Perfume Parfums Gypsy Aqua and Yom & Layl Flow. Byredo's US site listed Gypsy Water Eau de Parfum at $235 for 50 ml, about $4.70/ml (checked October 2, 2026). OLFx's product page listed its 50 ml spray at $36.99, about $0.74/ml (checked October 2, 2026). Both bottles are 50 ml; OLFx's page listed the 10 ml Roll-On at $14.99, versus $90 for Byredo's 7.5 ml oil on its US site (both checked October 2, 2026).

Updated October 2026

This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Bohemian Water, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection.

OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Byredo. Brand names are used for comparison only.

OLFx Bohemian Water comes as a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 on one product page, both in stock (checked October 2, 2026). View OLFx Bohemian Water formats →

We ship the OLFx Bohemian Water spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Byredo Gypsy Water type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.

What does Gypsy Water cost per ml in the US?

Byredo's US site listed Gypsy Water Eau de Parfum at $235 for 50 ml, approximately $4.70 per ml; $330 for 100 ml, $3.30 per ml; and $500 for 250 ml, $2.00 per ml, checked October 2, 2026; the 50 ml and 100 ml bottles were in stock when checked October 3, 2026. Within the brand's range, the larger bottles had a lower unit price but a higher total purchase price on that date.

Bloomingdale's, an authorized department store, listed the Eau de Parfum at $90 for 0.3 oz, $235 for 1.7 oz and $330 for 3.4 oz, all in stock, checked October 2, 2026.

The OLFx product page listed Bohemian Water's 50 ml spray at $36.99, approximately $0.74 per ml, and its 10 ml Roll-On at $14.99, approximately $1.50 per ml, checked October 2, 2026. Comparing the sprays is straightforward because the smaller Byredo bottle and the OLFx spray have matching volumes.

Gypsy Water or Gypsy Water Absolu: which one are you matching?

The reference for OLFx Bohemian Water is Byredo Gypsy Water Eau de Parfum. Byredo also sells Gypsy Water Absolu de Parfum, which has a different published note list.

Byredo's US site listed the Eau de Parfum at $235 for 50 ml, approximately $4.70 per ml, and $330 for 100 ml, $3.30 per ml, checked October 2, 2026. The brand's US site listed Absolu de Parfum at $290 for 50 ml, $5.80 per ml, and $400 for 100 ml, $4.00 per ml, both in stock, checked October 2, 2026.

The Eau de Parfum lists bergamot, juniper berries, lemon and pepper; incense, orris and pine needle; amber, sandalwood and vanilla. Absolu lists bergamot, black pepper and pine needles absolute; orris butter, carrot seeds and incense absolute; Ambroxan, vanilla absolute and white suede. Byredo describes Absolu as amplifying the warm, woody side and adding spicy facets. That is the brand's description, rather than a result from an OLFx wear comparison.

The ranked sellers here name Gypsy Water as their inspiration; none of these entries claims Absolu as its reference. Our Extrait de Parfum vs Eau de Parfum guide explains the labels, but a concentration term alone cannot decide which published composition you are looking for.

Which Gypsy Water dupes did we price, and where?

Use the sizes in the table to read the prices in order. The alternatives stay in the stated ranking, with OLFx first as our own pick. The reference Eau de Parfum appears separately at the bottom; Absolu and Byredo's roll-on are discussed in their relevant sections rather than ranked as alternatives.

ProductChecked priceSize≈ Price per mlLabelStockPrice source and date
1. OLFx Bohemian Water$36.99 / Roll-On $14.9950 ml / 10 ml$0.74 / $1.50Extrait de Parfum spray / perfume oilBoth in stockOLFx product page, checked October 2, 2026
2. CA Perfume Parfums Gypsy AquaSpray $34.99 / $44.99 / $16.99; oil $18.99 / $14.99Spray 50 ml / 100 ml / 8 ml; oil 10 ml / 4 ml$0.70 / $0.45 / $2.12; $1.90 / $3.75EDP Spray / Body OilIn stockCA Perfume site, checked October 2, 2026
3. Yom & Layl Flow$14.99 / $49.99 / $84.9910 ml / 30 ml / 100 ml$1.50 / $1.67 / $0.85Not stated in the checkIn stockYom & Layl site, checked October 2, 2026
4. Oil Perfumery Gypsy Water Impression$15.99 / $69.9910 ml / 60 ml$1.60 / $1.17Perfume oilIn stockOil Perfumery US site, checked October 2, 2026
5. Oakcha Morning Rain$4550 ml$0.90Extrait de ParfumIn stockOakcha site, checked October 2, 2026
6. Alexandria Fragrances Oasis Water$19.99 / $44.99 / $69.99 / $109.9910 ml / 30 ml / 60 ml / 100 ml$2.00 / $1.50 / $1.17 / $1.10Not stated in the checkIn stockAlexandria Fragrances site, checked October 2, 2026
7. DUA Gypsies Elixir$6034 ml$1.76Eau de Parfum, page titleIn stockDUA site, checked October 2, 2026
Byredo Gypsy Water Eau de Parfum (not ranked)$23550 ml$4.70Eau de ParfumIn stockByredo US site, checked October 2, 2026
Byredo Gypsy Water Eau de Parfum (not ranked)$330100 ml$3.30Eau de ParfumIn stockByredo US site, checked October 2, 2026

Prices checked October 2, 2026 on each seller's own US page; Byredo prices from its US site; OLFx price from the live product page.

Which notes should a Gypsy Water alternative list?

Byredo and Bloomingdale's publish the Eau de Parfum's ten notes in the October 2, 2026 check: bergamot, juniper berries, lemon and pepper at the top; incense, orris and pine needle in the heart; amber, sandalwood and vanilla at the base. These give you a citrus and aromatic opening, a smoky and root-note middle, and a woody amber and vanilla foundation to consider from the published pyramid.

OLFx Bohemian Water lists all ten notes. Oakcha Morning Rain and DUA Gypsies Elixir also publish those notes for their interpretations.

A published note list does not establish a smell match. It cannot reveal the balance of ingredients or prove how two compositions develop on skin. Orris is the iris-root note in the heart; our guide to what iris smells like explains that part of the terminology if it is unfamiliar. For this purchase, keep the Eau de Parfum's list distinct from Absolu's list before moving on to format and price.

How did we compare these Gypsy Water alternatives?

The comparison uses each seller's stated Gypsy Water inspiration, available formats and sizes, price per ml, and US price and stock on the date checked. The sellers' inspiration statements qualify the entries for this comparison; similarity has not been measured.

Our placement of OLFx reflects that we make and sell Bohemian Water. Read the other listings using the same practical questions: which version is named, which format is sold, and which size is available?

1. OLFx Bohemian Water — our pick

OLFx Bohemian Water is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Byredo Gypsy Water Eau de Parfum: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (OLFx product page, October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. Its product page lists the ten notes Byredo publishes for the Eau de Parfum, from bergamot and juniper berries to sandalwood and vanilla, rather than the Absolu de Parfum's list.

The OLFx page describes a smoky, citrus and woody-amber character, and both formats were in stock when checked October 2, 2026. Our 50 ml spray was $36.99 on the OLFx page, while Byredo's US site listed the 50 ml Eau de Parfum at $235, checked October 2, 2026. Consider OLFx Bohemian Water, our Gypsy Water alternative in Extrait de Parfum, if you want an independent interpretation of that reference direction.

2. CA Perfume Parfums Gypsy Aqua

CA Perfume's US site listed Parfums Gypsy Aqua EDP Spray at $34.99 for 50 ml, $44.99 for 100 ml and $16.99 for 8 ml, plus Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml, all in stock, checked October 2, 2026. The seller names Gypsy Water as its inspiration. Its listing offers both spray and oil formats.

3. Yom & Layl Flow

Yom & Layl's US site listed Flow at $14.99 for 10 ml, $49.99 for 30 ml and $84.99 for 100 ml, all in stock when checked October 2, 2026. No label was stated in the recorded comparison. The seller names Byredo Gypsy Water as the inspiration; the table keeps each price aligned with its stated size.

4. Oil Perfumery Gypsy Water Impression

Oil Perfumery's US site listed its Gypsy Water Impression perfume oil at $15.99 for 10 ml and $69.99 for 60 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names the reference fragrance. This entry is an oil roll-on, so take application into account when choosing between it and the sprays in the table.

5. Oakcha Morning Rain

Oakcha's US site listed Morning Rain Extrait de Parfum at $45 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Gypsy Water as its inspiration and publishes the Eau de Parfum's ten notes.

6. Alexandria Fragrances Oasis Water

Alexandria Fragrances' US site listed Oasis Water at $19.99 for a 10 ml travel spray, $44.99 for 30 ml, $69.99 for 60 ml and $109.99 for 100 ml, all in stock when checked October 2, 2026. No label was stated in the recorded comparison. The seller names Gypsy Water as the reference.

7. DUA Gypsies Elixir

DUA's US site listed Gypsies Elixir at $60 for 34 ml, in stock when checked October 2, 2026, with Eau de Parfum in the page title. It publishes the Eau de Parfum's ten notes and names Gypsy Water as its inspiration.

Which other Gypsy Water dupes came up in searches?

Montagne Parfums Gypsy Mist and Sand + Fog Spring Morning appeared in shopping and forum results on October 2, 2026. They are not ranked here: no US price was confirmed on Montagne's product page, and no US seller page was checked for Sand + Fog Spring Morning.

Who is our Gypsy Water pick for?

Bohemian Water is our pick for someone interested in the Eau de Parfum's bergamot, juniper, incense and pine direction who wants an independent OLFx composition, with a choice between spray and roller application.

Buy the Byredo Eau de Parfum if the reference fragrance and Byredo bottle are central to what you want. If your interest is specifically Absolu's orris butter, carrot seeds, Ambroxan and white suede list, start with that version instead of assuming an Eau de Parfum interpretation addresses it. Our guide to whether perfume dupes are worth it can help you set expectations for an inspired-by purchase.

Spray or roll-on: which Gypsy Water format fits you?

OLFx offers its spray and the 10 ml Roll-On on one product page. Byredo also sells Gypsy Water Roll-on Perfumed Oil: its US site listed 7.5 ml at $90, approximately $12.00 per ml, in stock, checked October 2, 2026. Oil is therefore a format choice within the reference brand's range as well as among independent interpretations.

Carrier and application change how a fragrance presents, so choose according to the application you want. Neither format in this article comes with an OLFx test result against the reference. Read perfume oil vs spray for the format decision, or best perfume oils if oils are the category you are browsing.

What else do shoppers ask about Gypsy Water dupes?

What smells like Byredo Gypsy Water?

OLFx Bohemian Water is our independent fragrance inspired by Gypsy Water Eau de Parfum. The other ranked sellers here name Gypsy Water as the inspiration for CA Perfume Parfums Gypsy Aqua, Yom & Layl Flow, Oil Perfumery's Gypsy Water Impression, Oakcha Morning Rain, Alexandria Fragrances Oasis Water and DUA Gypsies Elixir. We have not measured similarity between these products and the reference.

What does Byredo Gypsy Water smell like?

Byredo and Bloomingdale's list bergamot, juniper berries, lemon, pepper, incense, orris, pine needle, amber, sandalwood and vanilla for the Eau de Parfum, checked October 2, 2026. Byredo's own tags are woody, genderless and medium intensity. Those are published descriptions of the reference fragrance, rather than an OLFx wear assessment.

What is the best Byredo Gypsy Water dupe?

Our pick is OLFx Bohemian Water, which we make: its product page lists the Eau de Parfum's ten notes and offers both a spray and a 10 ml Roll-On. That placement is our store's choice; similarity has not been measured. Shoppers considering oil can also compare the named CA Perfume Body Oil and Oil Perfumery options in the table.

Gypsy Water or Gypsy Water Absolu: which does OLFx Bohemian Water follow?

OLFx Bohemian Water follows Gypsy Water Eau de Parfum as its reference. Byredo's US site listed the Eau de Parfum at $235 for 50 ml and Absolu de Parfum at $290 for 50 ml, both in stock, checked October 2, 2026. Their published note lists differ; use the version section above to identify which direction you intend to buy.

Is there a Gypsy Water perfume oil?

OLFx's product page listed Bohemian Water's 10 ml Roll-On at $14.99, checked October 2, 2026. Byredo's US site listed its 7.5 ml Roll-on Perfumed Oil at $90, checked October 2, 2026. CA Perfume's US site listed Body Oil at $18.99 for 10 ml and $14.99 for 4 ml, checked October 2, 2026. Oil Perfumery's US site listed its impression at $15.99 for 10 ml and $69.99 for 60 ml, checked October 2, 2026; these oil options were in stock on that date.

Which other Byredo dupes does OLFx compare?

For another reference fragrance from the brand, read our comparison of Byredo Mojave Ghost dupes.

Where can I buy a Gypsy Water dupe online?

OLFx Bohemian Water, our own Extrait de Parfum spray inspired by Gypsy Water Eau de Parfum, is sold on the OLFx product page as a 50 ml spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 (checked October 2, 2026). See the OLFx Bohemian Water formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.

Does OLFx ship Bohemian Water worldwide?

OLFx ships worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.

Which Gypsy Water dupe should you buy?

Consider OLFx Bohemian Water if you want our independent composition inspired by the Eau de Parfum and a choice between spray and roller application. Choose the Byredo bottle if owning the reference is your priority, and keep Absolu's different composition in mind if that is the version you want. To choose OLFx's smaller format, Start with the 10 ml Roll-On →.

Every OLFx fragrance is an Extrait de Parfum — available as a 50 ml spray or a 10 ml roll-on perfume oil.

Continue Shopping Checkout