Best LV Meteore Dupes 2026: Louis Vuitton Météore, Compared

Our pick among LV Meteore dupes is OLFx Meteor Power, which we make, followed by House of Monac Meteoire, Good Fragrance Co Atmosphere and Yom & Layl Comet. Louis Vuitton's US site listed Météore at $360 for 100 ml, about $3.60 per ml, and $510 for 200 ml, about $2.55 per ml, on October 2, 2026. The OLFx Meteor Power spray costs $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, and the 10 ml Roll-On $14.99 (OLFx product page, checked October 2, 2026). Louis Vuitton's US page says Météore is sold only on its own website and in selected Louis Vuitton stores.

Updated October 2026

This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Meteor Power, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection.

OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Louis Vuitton. Brand names are used for comparison only.

OLFx Meteor Power comes as a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 on one product page (checked October 2, 2026). View OLFx Meteor Power formats →

We ship the OLFx Meteor Power spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Louis Vuitton Météore type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.

What does Louis Vuitton Météore cost per ml in the US?

Louis Vuitton's US site listed Météore at $360 for 100 ml, approximately $3.60 per ml, and $510 for 200 ml, approximately $2.55 per ml, checked October 2, 2026. The larger bottle has a different unit price and requires a larger total purchase. Read those figures with the bottle size beside them when deciding what you want to order.

The brand's US page says Météore is available exclusively through its own website and selected Louis Vuitton stores. It describes the bottle as personalizable and refillable in stores with a perfume fountain. A Travel Spray is also listed, with four 7.5 ml cartridges in the October 2, 2026 check; no travel price is included in this comparison.

OLFx's product page listed Meteor Power's 50 ml spray at $36.99, approximately $0.74 per ml, and its 10 ml Roll-On at $14.99, approximately $1.50 per ml, checked October 2, 2026. The reference bottle and OLFx spray are different sizes, which is why the comparison includes price per ml alongside total price.

The Louis Vuitton bottle, personalization and boutique refill are part of a purchase from that brand. Meteor Power is our independent fragrance inspired by Météore. Decide whether those reference-brand services matter to you before using the unit prices to narrow your choice. A calculation can explain the cost of the liquid in a stated size; it cannot measure your preference for a composition.

How do LV Météore alternatives compare on price and size?

The table keeps each seller's sizes and stock status next to its prices. OLFx appears first as our pick, followed by the fixed comparison list. La Ree's entry is a pre-order, and Alexandria's unavailable size is noted separately so it is not mistaken for a ready-to-buy option. The reference sits at the bottom and is not ranked.

ProductChecked priceSize≈ Price per mlStockPrice source and date
1. OLFx Meteor Power — our pick$36.99 / Roll-On $14.9950 ml / 10 ml$0.74 / $1.50Both in stockOLFx product page, checked October 2, 2026
2. House of Monac Meteoire$35 / $6050 ml / 100 ml$0.70 / $0.60In stockHouse of Monac site, checked October 2, 2026
3. Good Fragrance Co Atmosphere$29.9950 ml$0.60In stockGood Fragrance Co site, checked October 2, 2026
4. Yom & Layl Comet$14.99 / $49.99 / $84.9910 ml / 30 ml / 100 ml$1.50 / $1.67 / $0.85In stockYom & Layl site, checked October 2, 2026
5. ALT. Asteroid$4960 ml$0.82In stockALT. site, checked October 2, 2026
6 (tie). La Ree Fragrances Shooting Star$19.99 / $37.99 / $48.9920 ml / 35 ml / 60 ml$1.00 / $1.09 / $0.82Pre-order; estimated October shippingLa Ree Fragrances site, checked October 2, 2026
6 (tie). Alexandria Fragrances Le Meteore$19.99 / $46.99 / $71.99 / $119.9910 ml / 30 ml / 60 ml / 100 ml$2.00 / $1.57 / $1.20 / $1.20Listed sizes in stockAlexandria Fragrances site, checked October 2, 2026
8. DUA Fragrances #TheMeteore$6034 ml$1.76In stockDUA site, checked October 2, 2026
Louis Vuitton Météore 100 ml (not ranked)$360100 ml$3.60Brand offerLouis Vuitton US site, checked October 2, 2026
Louis Vuitton Météore 200 ml (not ranked)$510200 ml$2.55Brand offerLouis Vuitton US site, checked October 2, 2026

Prices checked October 2, 2026 on each seller's own US page; Louis Vuitton prices from its US site; OLFx prices from the live product page.

What should a Météore alternative get right?

Start with the sources describing the reference, because their note lists differ. Louis Vuitton publishes mandarin, lavender and Sichuan pepper as key notes. Its description names Sicilian mandarin, a trio of peppers and Java vetiver, with Jacques Cavallier Belletrud credited as Master Perfumer. That is the brand's description of Météore.

Fragrantica's pyramid lists mandarin orange, Calabrian bergamot and Sicilian orange at the top; Tunisian neroli, pink pepper, pepper, Indonesian nutmeg and Guatemalan cardamom in the middle; and Java vetiver at the base. Louis Vuitton names lavender, while Fragrantica names neroli, nutmeg and cardamom. Keep the attribution attached to each list instead of presenting them as one official pyramid.

OLFx Meteor Power has its own published notes: Sicilian orange, Calabrian bergamot and Sicilian lemon; neroli, pink pepper and Guatemalan cardamom; Indonesian vetiver, musk and ambroxan. Its accords are listed as citrus, fresh spicy and woody, with spring and summer as the seasonal recommendation. That provides a reason to consider it if your interest is citrus above a spicy heart and vetiver base.

The note names describe the published structure. They do not tell us how closely an interpretation follows the reference on skin, or how prominently you will perceive a particular note. If the base is the part that interests you, read our guide to vetiver. Our citrus fragrance guide gives context for the opening's fragrance family. Use those guides to clarify your preferences, then return to the product's own list when choosing.

How did we compare these Météore dupes?

Each ranked seller names Météore as the inspiration for the product included here. The comparison records price, size, format and US stock on the check date, using facts shown by the seller. Price per ml appears in the table for every entry; running-text unit-price comparisons are between OLFx and the reference.

We did not run a wear test, measure similarity or compare longevity and projection. The order is a shopping comparison with our product first and the stated ties retained. An inspiration statement identifies what a seller is offering, but it does not provide an independent assessment of the sensory relationship. Read the table for the offer and the note section for the published composition details.

1. OLFx Meteor Power — our pick

OLFx Meteor Power is OLFx's Extrait de Parfum inspired by Louis Vuitton Météore with top notes of orange, bergamot and lemon: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (OLFx page, checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. Its product page lists Indonesian vetiver first in the base, under a heart of neroli, pink pepper and Guatemalan cardamom.

Both formats were in stock on the OLFx product page, checked October 2, 2026. The published citrus, fresh spicy and woody direction is the basis for considering OLFx Meteor Power, our Louis Vuitton Météore alternative in Extrait de Parfum. Choose it as our independent composition, with spray and roller application available through one selector.

2. House of Monac Meteoire

House of Monac's US site listed Meteoire Eau de Parfum at $35 for 50 ml and $60 for 100 ml, both in stock when checked October 2, 2026. The seller names Météore as its inspiration. The listing states a concentration label and two bottle sizes for this comparison, with each price tied to its size.

3. Good Fragrance Co Atmosphere

Good Fragrance Co's US site listed Atmosphere at $29.99 for 50 ml, in stock, checked October 2, 2026. The seller calls it an oil-based extrait and names Météore as its reference. That wording is retained as the seller's label; it is not being used to predict wear or claim that the format behaves like an OLFx Roll-On.

4. Yom & Layl Comet

Yom & Layl's US site listed Comet at $14.99 for 10 ml, $49.99 for 30 ml and $84.99 for 100 ml, in stock, checked October 2, 2026. Its seller names Météore as the inspiration. The range gives several stated order sizes; the table aligns those sizes with their prices without adding a concentration or performance claim.

5. ALT. Asteroid

ALT.'s US site listed Asteroid at $49 for 60 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Météore as its inspiration. This entry reports the stated size, price and stock rather than importing the seller's promotional descriptions or making a sensory comparison with the Louis Vuitton fragrance.

6 (tie). La Ree Fragrances Shooting Star

La Ree Fragrances' US site listed Shooting Star at $19.99 for 20 ml, $37.99 for 35 ml and $48.99 for 60 ml as a pre-order with estimated October shipping, checked October 2, 2026. The seller names Météore as its inspiration. Keep the pre-order status in mind if you are selecting by when an order can be sent.

6 (tie). Alexandria Fragrances Le Meteore

Alexandria Fragrances' US site listed Le Meteore at $19.99 for a 10 ml travel spray, $46.99 for 30 ml, $71.99 for 60 ml and $119.99 for 100 ml, all in stock, checked October 2, 2026. The seller's 55 ml size at $64.99 was sold out on the same October 2, 2026 check. It names Météore as the inspiration.

8. DUA Fragrances #TheMeteore

DUA's US site listed #TheMeteore at $60 for 34 ml, in stock when checked October 2, 2026, with Extrait de Parfum in its concentration line. The seller names Météore as the inspiration. The label is reported as a listing fact, without a wear-time comparison or a claim about how closely it follows the reference.

Which other Météore dupes came up in searches?

Khadlaj Shiyaaka Snow, Montagne Meteorite, Jo Milano Game of Spades Double Bonus, Mirabilia, Lucianno Cosmic Rock and Mod Fragrances Lumière also came up for this search on October 2, 2026, most of them in Google's AI Overview; we did not find a US product page for them that names Météore with a price and size we could check that day, so they are not ranked.

Which format suits a Météore-style citrus?

Meteor Power's alcohol spray and perfume oil Roll-On use different carriers and applications. A spray is applied from a spray bottle; the Roll-On applies oil by touch. Carrier and application change how a fragrance presents, so the two formats should be chosen according to how you want to use the product.

We have not measured either format against Météore. The Extrait label describes our spray and provides no promise about how long it will wear on you. Likewise, selecting the Roll-On establishes the application format rather than a sensory result. Our perfume oil vs spray guide addresses that practical decision, and Extrait de Parfum vs Eau de Parfum explains the label terminology.

What do shoppers ask about LV Météore dupes?

What smells like Louis Vuitton Meteore?

OLFx Meteor Power is our independent fragrance inspired by Louis Vuitton Météore, offered as a 50 ml spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99 on the OLFx product page, checked October 2, 2026. The other ranked sellers name Météore as the inspiration for House of Monac Meteoire, Good Fragrance Co Atmosphere, Yom & Layl Comet, ALT. Asteroid, La Ree Shooting Star, Alexandria Le Meteore and DUA #TheMeteore. Similarity is not measured here.

What does LV Meteore smell like?

Louis Vuitton's key notes are mandarin, lavender and Sichuan pepper, and its description names Sicilian mandarin, a trio of peppers and Java vetiver. Fragrantica lists citrus at the top, neroli, peppers, nutmeg and cardamom in the heart, and Java vetiver at the base. These attributed lists describe the reference's citrus, spice and vetiver direction without adding an OLFx skin-test result.

Does LV Meteore smell like Imagination?

They are different Louis Vuitton fragrances, both listed at $360 for 100 ml on the brand's US site when checked October 2, 2026. This page compares alternatives to Météore and does not make a scent comparison between them. For the other fragrance, read Louis Vuitton Imagination dupes.

Is Louis Vuitton Meteore worth it?

Louis Vuitton's US site listed Météore at $360 for 100 ml and $510 for 200 ml, checked October 2, 2026. The brand sells it through its own website and selected stores, with a refillable bottle and boutique refill service. Whether that purchase fits you depends on how much the reference bottle and refill option matter to you. Our guide to whether perfume dupes are worth it covers the independent-interpretation decision.

Is there an LV Meteore perfume oil?

OLFx's product page listed Meteor Power's 10 ml Roll-On at $14.99, in stock, checked October 2, 2026. Good Fragrance Co's US site listed Atmosphere at $29.99 for 50 ml, in stock, checked October 2, 2026; that seller calls its product an oil-based extrait. Read the format descriptions when choosing rather than assuming the two products use the same application.

Where can I buy a Louis Vuitton Météore dupe online?

OLFx Meteor Power is sold on its own OLFx product page as a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99, both in stock when checked October 2, 2026. See the OLFx Meteor Power formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.

Does OLFx ship Meteor Power worldwide?

OLFx ships worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.

Which LV Météore alternative should you buy?

Consider OLFx Meteor Power if a published citrus opening, spicy neroli heart and vetiver base appeal to you, and you want our independent interpretation with a spray or Roll-On choice. Choose the Louis Vuitton bottle if the reference fragrance, personalization and boutique refill are what you value in the purchase. Select your preferred OLFx format here: View OLFx Meteor Power formats →.

Every OLFx fragrance is an Extrait de Parfum — available as a 50 ml spray or a 10 ml roll-on perfume oil.

Continue Shopping Checkout