Our pick among Oud Maracuja dupes is OLFx Passion Dark, which we make, followed by House of Monac Muracujah and Mod Fragrances Passionate Oud. Both OLFx formats sit on one page, including the 10 ml Roll-On at $14.99 (OLFx product page, checked October 2, 2026). Luckyscent's US site listed Maison Crivelli Oud Maracujá Extrait de Parfum at $350 for 50 ml, about $7.00 per ml (checked October 2, 2026). The OLFx Passion Dark spray costs $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, on the OLFx product page (checked October 2, 2026).
Updated October 2026
This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Passion Dark, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection.
OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Maison Crivelli. Brand names are used for comparison only.
OLFx Passion Dark: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99, in stock on October 2, 2026. View OLFx Passion Dark formats →
We ship the OLFx Passion Dark spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Maison Crivelli Oud Maracujá type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.
What does Oud Maracujá cost per ml in the US?
Luckyscent, a US retailer, listed Maison Crivelli Oud Maracujá Extrait de Parfum at $350 for 50 ml, approximately $7.00 per ml, in stock when checked October 2, 2026. The same Luckyscent listing offered a 1 ml sample spray at $7, in stock, checked October 2, 2026.
MaxAroma, a US discounter, listed the reference at $350 for 50 ml and $600 for 100 ml, approximately $6.00 per ml for the larger bottle, both sold out when checked October 2, 2026. Keeping the unavailable offers labeled matters: a listed price does not by itself mean that size can be ordered.
OLFx's product page listed Passion Dark's 50 ml spray at $36.99, approximately $0.74 per ml, and its 10 ml Roll-On at $14.99, approximately $1.50 per ml, both in stock, checked October 2, 2026. The OLFx spray and Luckyscent's full reference bottle are both 50 ml, so this is a comparison at matching bottle volumes.
Maison Crivelli's own store lists euro prices without a US store. Those prices are excluded from this USD comparison rather than converted into a US retail offer. The figures above identify the named seller and the date, letting you distinguish an available US reference bottle from a listed but unavailable size.
Which Oud Maracujá bottle are you comparing, and how do the alternatives label themselves?
The reference here is Maison Crivelli Oud Maracujá Extrait de Parfum. This comparison covers that fragrance, with no additional reference version introduced into the ranking. The alternatives are independent interpretations whose sellers name Oud Maracujá as their inspiration.
Their labels vary. OLFx's spray is Extrait de Parfum, while House of Monac Muracujah and Montagne Aoud Maracuja are labeled Eau de Parfum. Mod Fragrances, Rcaliph and The Perfume Cabin use Extrait de Parfum wording for the sprays included here. Inspired By Scent calls its entry Parfum. HK Perfumes offers several labels within Positive's size selection, so read both the label and the size before selecting an option.
DUA's listing uses Extrait de Parfum in its concentration line and Eau de Parfum in its page title. We report that difference instead of resolving the seller's wording into a claim about the liquid. A concentration label identifies how a seller presents a product; it does not establish a wear time or a measured relationship to the reference. Our Extrait de Parfum vs Eau de Parfum guide explains the terminology.
How do Oud Maracujá alternatives compare on US price?
Read sizes in price order. Oils are marked separately, with stock limitations beside the affected sizes. The reference is unranked. Rounded unit prices compare the amount of fragrance in each offer.
| Product | Checked price | Size | ≈ Price per ml | Label | Price source and date |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. OLFx Passion Dark — our pick | $36.99 / Roll-On $14.99 | 50 ml / 10 ml; both in stock | $0.74 / $1.50 | Extrait de Parfum spray / perfume oil | OLFx product page, checked October 2, 2026 |
| 2. House of Monac Muracujah | $37 / $55 | 50 ml / 100 ml; in stock | $0.74 / $0.55 | Eau de Parfum | House of Monac site, checked October 2, 2026 |
| 3. Mod Fragrances Passionate Oud | Spray $49.99; oil $29.99 | Spray 50 ml; oil 12 ml; in stock | $1.00 / $2.50 | Extrait de Parfum / Perfume Oil | Mod Fragrances site, checked October 2, 2026 |
| 4 (tie). Yom & Layl Oud of Passion | $14.99 / $49.99 / $84.99 | 10 ml / 30 ml / 100 ml; in stock | $1.50 / $1.67 / $0.85 | Not stated in the check | Yom & Layl site, checked October 2, 2026 |
| 4 (tie). HK Perfumes Positive | $48 / $58 / $68 / $79 / $89 | 30 ml / 50 ml / 50 ml / 50 ml / 100 ml; in stock | $1.60 / $1.16 / $1.36 / $1.58 / $0.89 | Extrait / Eau de Parfum / Extrait / Pure Perfume45 / Extrait | HK Perfumes site, checked October 2, 2026 |
| 4 (tie). Inspired By Scent #31 Oud Passion | $19.99 / $59.99 / $89.99 | 10 ml / 50 ml / 100 ml; in stock | $2.00 / $1.20 / $0.90 | Parfum | Inspired By Scent site, checked October 2, 2026 |
| 7. Rcaliph Passion Oud | Spray $39.99 / $59.99 / $69.99; oil $24.99 | Spray 30 ml / 60 ml in stock, 100 ml sold out; oil 10 ml in stock | $1.33 / $1.00 / $0.70 / $2.50 | Extrait de Parfum / Perfume Oil | Rcaliph site, checked October 2, 2026 |
| 8 (tie). Alexandria Fragrances Miraculous Oud | $19.99 / $46.99 / $71.99 / $119.99 | 10 ml / 30 ml / 60 ml / 100 ml; in stock | $2.00 / $1.57 / $1.20 / $1.20 | Not stated in the check | Alexandria Fragrances site, checked October 2, 2026 |
| 8 (tie). The Perfume Cabin Passion Oud | $45 | 50 ml; in stock | $0.90 | Extrait de Parfum | The Perfume Cabin site, checked October 2, 2026 |
| 8 (tie). Montagne Parfums Aoud Maracuja | $45 | 50 ml; in stock | $0.90 | Eau de Parfum | Montagne Parfums site, checked October 2, 2026 |
| 11. DUA Passion Fruit Oudh | $55 / vial $20 | 34 ml in stock / 10 ml vial sold out | $1.62 / $2.00 | Extrait de Parfum concentration line; Eau de Parfum page title | DUA site, checked October 2, 2026 |
| Maison Crivelli Oud Maracujá Extrait de Parfum 50 ml (not ranked) | $350 | 50 ml; in stock | $7.00 | Extrait de Parfum | Luckyscent site, checked October 2, 2026 |
Prices checked October 2, 2026 on each seller's own US page; the original's price from Luckyscent's US site; OLFx price from the live product page.
What should an Oud Maracujá alternative get right?
Maison Crivelli lists a passion fruit accord, saffron, Turkish rose absolute, an oud accord, benzoin, cistus absolute, a leather accord, patchouli, vanilla and akigalawood. The brand describes the family as exotic, woody and fruity. These are the reference brand's published notes and classification.
Fragrantica's pyramid puts passionfruit, fruity notes, saffron and Turkish rose at the top; oud, benzoin and Indonesian patchouli leaf in the heart; and leather, akigalawood, amber, vanilla and labdanum at the base. The lists differ: Maison Crivelli names cistus absolute, while Fragrantica includes amber and labdanum. Attribute those descriptions to their sources instead of merging them into a single official list.
Passion Dark has its own OLFx pyramid: passionfruit, saffron and pink pepper; rose, oud and benzoin; leather, ambroxan and vanilla. Passionfruit leads the top-note list, and leather leads the base. Those published details are useful if fruit, oud and leather are the reasons you are considering this direction.
A note list describes the composition as published. It does not reveal the balance you will perceive or establish a measured match between fragrances. Our guide to what oud smells like explains the oud vocabulary, while what saffron smells like provides context for another part of the reference. Use the note descriptions to identify your priorities before deciding which format to order.
How did we compare these Oud Maracujá alternatives?
The ranked sellers name Oud Maracujá as their inspiration on their own US pages. We compared the stated price per ml, US stock on the check date, available sizes and format choices, and whether the seller showed price, size and stock together. Those criteria address a purchase decision without treating an inspiration claim as a sensory test.
OLFx leads because this is our own store and we make Passion Dark. The ties remain as stated in the list. We did not measure similarity, wear time or projection, and no review quotes are used to fill that gap. Read the listing facts below with the table rather than interpreting the order as a measured performance ranking.
1. OLFx Passion Dark — our pick
OLFx Passion Dark is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Maison Crivelli Oud Maracujá, with passionfruit, saffron and pink pepper: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. Its product page lists passionfruit first among the top notes and leather first in the base.
Both formats were in stock on the OLFx product page, checked October 2, 2026. Its rose, oud and benzoin heart sits between the fruit and spice opening and the leather, ambroxan and vanilla base. Consider OLFx Passion Dark, our Oud Maracujá alternative in Extrait de Parfum, if you want our independent composition with a choice between spray and roller application.
2. House of Monac Muracujah
House of Monac's US site listed Muracujah Eau de Parfum at $37 for 50 ml and $55 for 100 ml, both in stock, checked October 2, 2026. Its seller names Oud Maracujá as the inspiration.
3. Mod Fragrances Passionate Oud
Mod Fragrances' US site listed Passionate Oud Extrait de Parfum spray at $49.99 for 50 ml and Perfume Oil roll-on at $29.99 for 12 ml, both in stock, checked October 2, 2026. The seller names Oud Maracujá as its inspiration. It offers an oil format as well as a spray, so select the application you intend to use.
4 (tie). Yom & Layl Oud of Passion
Yom & Layl's US site listed Oud of Passion at $14.99 for 10 ml, $49.99 for 30 ml and $84.99 for 100 ml, all in stock when checked October 2, 2026. Its seller names Oud Maracujá as the inspiration. The table reports the stated sizes without adding a concentration label that was not recorded for this entry.
4 (tie). HK Perfumes Positive
HK Perfumes' US site listed Positive as extrait 30 ml at $48, Eau de Parfum 50 ml at $58, extrait 50 ml at $68, “Pure Perfume45” 50 ml at $79 and extrait 100 ml at $89, all in stock, checked October 2, 2026. The seller names Oud Maracujá as the reference. Read the variant label as well as the size because several offers share a bottle volume.
4 (tie). Inspired By Scent #31 Oud Passion
Inspired By Scent's US site listed #31 Oud Passion Parfum at $19.99 for 10 ml, $59.99 for 50 ml and $89.99 for 100 ml, all in stock, checked October 2, 2026. The seller names Oud Maracujá as its inspiration.
7. Rcaliph Passion Oud
Rcaliph's US site listed Passion Oud Extrait de Parfum at $39.99 for 30 ml and $59.99 for 60 ml, in stock, with 100 ml at $69.99 sold out, checked October 2, 2026. Its site also listed Passion Oud Perfume Oil at $24.99 for 10 ml, in stock, while the 30 ml and 50 ml oil sizes were sold out, checked October 2, 2026. The seller names Oud Maracujá as the inspiration.
8 (tie). Alexandria Fragrances Miraculous Oud
Alexandria Fragrances' US site listed Miraculous Oud at $19.99 for a 10 ml travel spray, $46.99 for 30 ml, $71.99 for 60 ml and $119.99 for 100 ml, all in stock, checked October 2, 2026. Its seller names Oud Maracujá as the reference. The comparison reports those sizes and prices without assigning a concentration label.
8 (tie). The Perfume Cabin Passion Oud
The Perfume Cabin's US site listed Passion Oud Extrait de Parfum at $45 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. Its seller names Oud Maracujá as the inspiration.
8 (tie). Montagne Parfums Aoud Maracuja
Montagne Parfums' US site listed Aoud Maracuja Eau de Parfum at $45 for 50 ml, in stock when checked October 2, 2026. The seller names Maison Crivelli Oud Maracujá as the inspiration. Its own product spelling is retained so you can identify the entry when comparing the named offers.
11. DUA Passion Fruit Oudh
DUA's US site listed Passion Fruit Oudh at $55 for 34 ml, in stock, and a 10 ml vial at $20, sold out, checked October 2, 2026. Its concentration line says Extrait de Parfum, while its page title says Eau de Parfum. The seller names Oud Maracujá as the inspiration; the two labels are reported as published.
Which Oud Maracujá alternatives were named in searches but not ranked here?
French Avenue Azzure Aoud, Zimaya Itqan, Paris Corner Hurriyah, Lattafa Ajwad Pink to Pink and Luluat Almusk Match Oud also come up when people search for Oud Maracujá alternatives; they are not ranked here.
What makes our pick a fit for Oud Maracujá fans?
Passion Dark is for someone interested in passionfruit, oud and leather who wants an independent OLFx interpretation. Its pyramid puts fruit and saffron at the top, rose, oud and benzoin in the heart, then leather, ambroxan and vanilla at the base. Our seasonal recommendation is fall and winter.
The practical choice is a spray or a 10 ml Roll-On through the same product selector. Neither format is presented as a measured match to the reference. If the Maison Crivelli bottle and the original composition are central to your purchase, choose that fragrance itself. Our guide to whether perfume dupes are worth it explains how to approach an independent interpretation with clear expectations.
Spray or 10 ml Roll-On: which Oud Maracujá alternative format fits you?
Choose the spray if spraying fragrance is your preferred application. Choose the 10 ml Roll-On if you want perfume oil applied through a roller and the smaller OLFx order size. Carrier and application change how a fragrance presents, so those choices are not interchangeable simply because they share a reference direction.
Other ranked sellers also offer oils: Mod Fragrances' site listed Passionate Oud Perfume Oil at $29.99 for 12 ml, in stock, checked October 2, 2026, while Rcaliph's site listed Passion Oud Perfume Oil at $24.99 for 10 ml, in stock, checked October 2, 2026. Those are their stated oil offers, without a comparison of sensory performance.
Our perfume oil vs spray guide explains the application decision. If oil is the category you are exploring, best perfume oils offers broader context. Return to the individual seller's format and size before ordering, particularly where a table row includes both a spray and an oil.
What do shoppers ask about Oud Maracujá dupes?
What smells like Oud Maracuja?
OLFx Passion Dark is our independent fragrance inspired by Oud Maracujá, with passionfruit, saffron and pink pepper at the top. Other ranked sellers name the reference for House of Monac Muracujah, Mod Fragrances Passionate Oud, Yom & Layl Oud of Passion, HK Perfumes Positive, Inspired By Scent #31 Oud Passion, Rcaliph Passion Oud, Alexandria Miraculous Oud, The Perfume Cabin Passion Oud, Montagne Aoud Maracuja and DUA Passion Fruit Oudh. Similarity is not measured here.
Which perfume is inspired by Oud Maracuja?
OLFx Passion Dark is our fragrance inspired by Maison Crivelli Oud Maracujá. Every ranked seller in the table also names Oud Maracujá as its product's inspiration. That identifies the reference claimed by each seller; it does not establish how closely the compositions follow one another on skin. Compare their published formats, sizes and stock when deciding what to order.
What is a good dupe for Maison Crivelli Oud Maracuja?
Our pick is OLFx Passion Dark, with a spray or a 10 ml Roll-On available on one page. Choose according to the application and order size you want. For other oil formats, Mod Fragrances' site listed Passionate Oud Perfume Oil at $29.99 for 12 ml, checked October 2, 2026, and Rcaliph's site listed Passion Oud Perfume Oil at $24.99 for 10 ml, checked October 2, 2026; both were in stock.
Is Azzure Aoud a dupe of Oud Maracuja?
French Avenue Azzure Aoud was named in Google's AI Overview for this search on September 26, 2026. We did not verify a US seller page naming Oud Maracujá for it, and French Avenue's USA store did not list Azzure Aoud when checked October 2, 2026. It is not ranked here, and we did not test its similarity to the reference.
How much is Oud Maracuja in the US?
Luckyscent's US site listed Oud Maracujá Extrait de Parfum at $350 for 50 ml and a 1 ml sample spray at $7, both in stock, checked October 2, 2026. MaxAroma's US site listed 50 ml at $350 and 100 ml at $600, both sold out, checked October 2, 2026. Read the seller and stock status with the price.
Where can I buy an Oud Maracuja dupe online?
OLFx Passion Dark is our Extrait de Parfum spray inspired by Oud Maracujá, sold as a 50 ml spray for $36.99 or a 10 ml Roll-On for $14.99 on one page (checked October 2, 2026). See the OLFx Passion Dark formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.
Do you ship OLFx Passion Dark worldwide?
OLFx ships worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.
Which Oud Maracujá alternative should you buy?
Consider OLFx Passion Dark if you want our independent passionfruit, oud and leather direction, with a full spray or a smaller oil format. Choose the reference bottle if owning Maison Crivelli Oud Maracujá itself is your priority, and read stock carefully for any other listed size. To choose OLFx's smaller format, Start with the 10 ml Roll-On →.