Best Bvlgari Tygar Dupes 2026: Ranked Picks

Our pick among Bvlgari Tygar dupes is OLFx Black Tiger, which we make. OLFx Black Tiger has two formats on that page: a 50 ml Extrait spray for $36.99 and a 10 ml Roll-On for $14.99. Bvlgari's US site listed Le Gemme Tygar Eau de Parfum at $500 for 125 ml, about $4.00 per ml, against $36.99 for 50 ml, about $0.74 per ml, for the OLFx Black Tiger spray on the OLFx product page (both checked September 26, 2026). CA Perfume Tygar Le Gemme, Zoha Aroma's Tygar-inspired perfume oil and Lunar & Co. Tyger follow in the order below, with their prices in the table.

Updated October 2026

Disclosure: This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Black Tiger, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection. OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Bvlgari. Brand names are used for comparison only.

OLFx Black Tiger: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 and 10 ml Roll-On perfume oil $14.99, both on one product page (OLFx product page, checked September 26, 2026). View OLFx Black Tiger formats →

We ship the OLFx Black Tiger spray worldwide. Prefer to blend it yourself? See the Bvlgari Tygar type formula. Digital formula, $19.99 — prepared by hand and emailed within 1–2 days.

What does Bvlgari Tygar cost per ml?

The Bvlgari US site listed Le Gemme Tygar Eau de Parfum at $500 for 125 ml, about $4.00 per ml, with ordering available when checked September 26, 2026. Its 60 ml Eau de Parfum was $345, about $5.75 per ml, but the page showed a “Notify me” control rather than an order button. The 10 ml Eau de Parfum was marked New at $195, about $19.50 per ml, on the brand's collection page. Neiman Marcus showed $500 for 125 ml and $345 for 60 ml on its site on that date; we did not establish Neiman Marcus stock. OLFx Black Tiger was $36.99 for a 50 ml spray, about $0.74 per ml, on its own page checked September 26, 2026. These are dated price and size facts, not a theory about why the brand sets its prices.

Which Tygar are you matching?

  • Le Gemme Tygar Eau de Parfum: Bvlgari US listed 10 ml at $195, 60 ml at $345 and 125 ml at $500 on September 26, 2026. The 60 ml page asked shoppers to be notified, while 125 ml could be ordered.
  • Le Gemme Tygar Extrait de Parfum: Bvlgari US listed 60 ml at $425 and 125 ml at $595 on September 26, 2026. The brand calls it a concentrated interpretation of the Eau de Parfum; that does not make it the target of the ranked list.
  • Tygar X Refik Anadol Eau de Parfum: Bvlgari US listed a 125 ml edition at $510 on September 26, 2026. Its name and presentation distinguish it from the standard bottle.

OLFx Black Tiger and the four other ranked sellers point toward Tygar or Le Gemme Tygar without naming the Extrait. Alexandria Fragrances also has a Black Panther Extrait that names the Extrait version; it is outside this ranking, and we give no price for it. Extrait vs Eau de Parfum explains what those words mean. OLFx's Extrait label does not establish that its inspiration switches to the Bvlgari Extrait or that it wears longer.

Tygar dupes by checked US price

ProductChecked priceSize≈ Price per mlFormatPrice source and date
OLFx Black Tiger — our pick$36.99 spray; $14.99 Roll-On50 ml; 10 ml$0.74; $1.50Extrait de Parfum spray; perfume oilOLFx product page, checked September 26, 2026
CA Perfume Tygar Le Gemme50 ml $34.99; 100 ml $44.99; 8 ml $16.99; 10 ml $18.99; 4 ml $14.9950 ml; 100 ml; 8 ml; 10 ml; 4 ml$0.70; $0.45; $2.12; $1.90; $3.75EDP Spray; Body OilCA Perfume site, checked September 26, 2026
Zoha Aroma perfume oil inspired by Bvlgari Tygar3 ml $8; 6 ml $10; 12 ml $13; 60 ml $473 ml; 6 ml; 12 ml; 60 ml$2.67; $1.67; $1.08; $0.78perfume oilZoha Aroma site, checked September 26, 2026
Lunar & Co. Tyger55 ml $65; 30 ml $42; 10 ml $2255 ml; 30 ml; 10 ml$1.18; $1.40; $2.20sprayLunar & Co. site, checked September 26, 2026
Alexandria Fragrances Black Panther100 ml $109.99; 60 ml $69.99; 30 ml $44.99; 10 ml $19.99; 55 ml $62.99100 ml; 60 ml; 30 ml; 10 ml; 55 ml$1.10; $1.17; $1.50; $2.00; $1.15sprayAlexandria Fragrances site, checked September 26, 2026
Bvlgari Le Gemme Tygar Eau de Parfum 125 ml (not ranked)$500125 ml$4.00Eau de ParfumBvlgari US site, checked September 26, 2026
Bvlgari Le Gemme Tygar Eau de Parfum 60 ml (not ranked)$34560 ml$5.75Eau de Parfum; notify meBvlgari US site, checked September 26, 2026

Prices checked September 26, 2026 on each seller's own US page; OLFx price from the live product page.

What a Tygar alternative should get right

Bvlgari's US site calls Le Gemme Tygar a citrus-woody fragrance and names grapefruit and ambergris accords (checked September 26, 2026). Its description sets bright, bursting grapefruit against a deeper ambergris impression. Fragrantica gives a more detailed pyramid: grapefruit on top; ginger and ambrette in the middle; ambroxan, musk, vetiver and patchouli in the base (checked September 26, 2026). The brand's two accords and the third-party seven-note pyramid are separate published descriptions. Neither is an ingredient certificate for an inspired composition.

OLFx Black Tiger's page says it is built around grapefruit, Italian lemon and bergamot at the opening, ambroxan, woody notes and spices through the heart, and amber, labdanum and patchouli at the base. It describes the grapefruit as peel torn open, with lemon and bergamot keeping it clean and ambroxan bringing a clean, amplified warmth to the heart (OLFx product page, checked October 2, 2026). Those are our own product words; we did not isolate its materials or measure similarity against Bvlgari's bottle. Ambroxan offers context for one named material, while the shopping decision here should remain tied to each seller's stated notes, size and availability.

How we compared them

We included seller pages that themselves named Tygar or Le Gemme Tygar as the inspiration and presented a US-dollar offer with a checkable size. Bvlgari's Extrait and special edition are mapped above so their prices are not silently folded into the standard Eau de Parfum comparison. The per-ml column is arithmetic, including oils and travel sizes; it does not score scent similarity. Our own product goes first with disclosure. We did not run a blind smell test, use a panel or measure wear time. The checked stock date matters: Bvlgari's 60 ml Eau de Parfum had a notify control, and Alexandria's 55 ml option was sold out, while other listed sizes had different statuses.

An oil vial is a different application choice from an atomizer. That is why Zoha Aroma's several oil volumes remain clearly labeled, and why we show the Alexandrian travel spray separately from its larger bottles. Read the row before comparing a single dollar number.

1. OLFx Black Tiger — our pick

OLFx Black Tiger is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by Bvlgari Tygar Eau de Parfum, opening on grapefruit and lemon: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. The OLFx Black Tiger page names Bvlgari Tygar Eau de Parfum as its reference and describes an independent OLFx composition. It lists grapefruit, Italian lemon and bergamot over ambroxan, woods and spices, then amber, labdanum and patchouli, with a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99, both on one page and in stock when checked September 26, 2026. This is a verifiable format and note argument for our pick. It is not an assertion about a measured closeness or a wear-time advantage. Current prices and both formats: OLFx Black Tiger, our Tygar alternative in Extrait de Parfum.

2. CA Perfume Tygar Le Gemme

CA Perfume's listing offered CA Perfume Tygar Le Gemme as EDP Spray; Body Oil: 50 ml for $34.99, 100 ml for $44.99, 8 ml for $16.99, 10 ml for $18.99 and 4 ml for $14.99 (in stock, checked September 26, 2026). CA Perfume calls its spray a Bvlgari Tygar Le Gemme alternative and lists grapefruit, woody notes and ambroxan. The body-oil sizes belong to a different application format.

3. Zoha Aroma perfume oil inspired by Bvlgari Tygar

Zoha Aroma's listing offered Zoha Aroma perfume oil inspired by Bvlgari Tygar as perfume oil: 3 ml for $8, 6 ml for $10, 12 ml for $13 and 60 ml for $47 (in stock, checked September 26, 2026). Zoha Aroma identifies an oil inspiration and lists no notes on the checked page. Its 60 ml product is a refill; the smaller sizes are oil options.

4. Lunar & Co. Tyger

Lunar & Co.'s listing offered Lunar & Co. Tyger as spray: 55 ml for $65, 30 ml for $42 and 10 ml for $22 (in stock, checked September 26, 2026). Lunar & Co. names Le Gemme Tygar and lists grapefruit, woody notes and ambroxan. The seller uses the word cologne, which is its label rather than our performance finding.

5. Alexandria Fragrances Black Panther

Alexandria Fragrances's listing offered Alexandria Fragrances Black Panther as spray: 100 ml for $109.99, 60 ml for $69.99, 30 ml for $44.99, 10 ml for $19.99 and 55 ml for $62.99 (55 ml sold out; other listed sizes in stock, checked September 26, 2026). Alexandria names Bvlgari Tygar and describes grapefruit, ambroxan, musk and woods. Its 55 ml size was sold out; the separate Black Panther Extrait targets another version and is excluded.

Which other names come up in searches for Tygar dupes?

Afnan Turathi Blue, Rue Broca Théorème Homme, Lattafa Al Qiam Silver, Sospiro Vibrato, Maison Alhambra Majesty and Paris Corner North Stag Expressions I UN came up in search research for this query when checked September 26, 2026; Alexandria Fragrances Black Panther from the same results is ranked above. The others are not ranked, priced or compared here.

Why does our pick come first among Tygar alternatives?

OLFx Black Tiger is the product we make and can document directly: one page shows its 50 ml spray, 10 ml Roll-On, checked prices and a specific grapefruit-ambroxan-amber direction. Our pick stays in the Eau de Parfum reference lane even though OLFx labels its own spray Extrait de Parfum. No published Bvlgari price explains the materials or labor inside an unrelated OLFx bottle. The buyer can use the dated version map to choose the reference and then the table to choose an offered format. Are perfume dupes worth it? discusses this kind of decision more broadly.

Spray or 10 ml Roll-On?

The OLFx product selector held a 50 ml spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On oil at $14.99 when checked September 26, 2026. A spray and an oil do not apply in the same way, and a small oil option should not be described as a mini spray. The table also includes Zoha Aroma oils and other sellers' atomizers. Best Perfume Oils explains that format family before you choose a bottle. None of the format labels in this article establishes a controlled wear-time comparison.

FAQ

What is Bvlgari Tygar similar to?

OLFx Black Tiger is our declared Tygar Eau de Parfum direction, listed at $36.99 for a 50 ml spray on the OLFx page checked September 26, 2026. CA Perfume Tygar Le Gemme was $34.99 for 50 ml, and Lunar & Co. Tyger was $65 for 55 ml on their sites checked that day. Their seller pages name Tygar; we did not measure the degree of similarity.

Is there a dupe for Bvlgari Tygar Le Gemme?

Several independent sellers name Tygar. OLFx Black Tiger is our own interpretation, with a 50 ml spray and 10 ml Roll-On on one page (OLFx page checked September 26, 2026). CA Perfume Tygar Le Gemme and Alexandria Fragrances Black Panther are separately offered seller-declared alternatives. Check the version name: Black Panther Extrait points to the Bvlgari Extrait and is outside this ranking.

Why is Bvlgari Tygar so expensive?

Bvlgari does not publish a causal breakdown of its price. On September 26, 2026, its US site listed the Eau de Parfum at $500 for 125 ml, about $4.00 per ml, and Neiman Marcus listed that bottle at $500. We can report the numbers and sellers, but cannot infer production cost or brand pricing strategy from a product page.

What does Tygar cologne smell like?

Bvlgari's US site calls Le Gemme Tygar citrus-woody and names grapefruit and ambergris accords (checked September 26, 2026). Fragrantica adds ginger, ambrette, ambroxan, musk, vetiver and patchouli in its pyramid. Those are source-attributed descriptions of the reference, not notes that must appear in every inspired product.

Is there a 30 ml bottle of Tygar?

Bvlgari's US site listed Eau de Parfum sizes of 10, 60 and 125 ml when checked September 26, 2026; it did not list 30 ml there. Among alternatives, Lunar & Co. Tyger listed a 30 ml size at $42 and Alexandria Fragrances Black Panther a 30 ml size at $44.99 (seller sites checked September 26, 2026). Those are independent products.

Is there a Tygar perfume oil?

OLFx Black Tiger's 10 ml Roll-On perfume oil was $14.99 on its page checked September 26, 2026. Zoha Aroma offered a Tygar-inspired perfume oil in 3, 6, 12 and 60 ml sizes on its site that day. Oils apply by touch or refill rather than the atomizer used for the Bvlgari Eau de Parfum; the format label alone does not establish closeness.

Where can I buy a Bvlgari Tygar dupe online?

OLFx Black Tiger, OLFx's own Extrait de Parfum inspired by Tygar Eau de Parfum, is sold on one OLFx product page as a 50 ml spray for $36.99 or a 10 ml Roll-On for $14.99 (checked October 2, 2026), with worldwide shipping. See the OLFx Black Tiger formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.

Do you ship OLFx Black Tiger worldwide?

OLFx ships the spray worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.

Which Tygar alternative should you buy?

For the Bvlgari bottle, check the Eau de Parfum size and order status on its US site; the 60 ml and 125 ml pages differed on the check date. For our separate grapefruit-ambroxan direction, OLFx Black Tiger offers the listed spray and Roll-On on one page. Oil buyers have Zoha Aroma in the table; spray buyers can read each seller's size and stock row. Keep the Extrait and special-edition versions distinct from the reference used for this ranking. View OLFx Black Tiger formats →

Every OLFx fragrance is an Extrait de Parfum — available as a 50 ml spray or a 10 ml roll-on perfume oil.

Continue Shopping Checkout