Our pick among YSL Y EDP dupes is OLFx Gen Y Fresh, which we make: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (OLFx product page, checked September 26, 2026). On September 26, 2026, YSL Beauty's US site listed six Y fragrances in stock: Eau de Toilette, Eau de Parfum, Eau de Parfum Intense, Le Parfum, Elixir and the new Iced Cologne; Gen Y Fresh follows the Eau de Parfum, $170 for 100 ml there (about $1.70 per ml), against about $0.74 per ml for the OLFx spray. Pheraroma Compare to YSL Y EDP, House of Monac Why and CA Perfume Y follow in the order below, with their prices in the table.
Updated October 2026
Disclosure: This is OLFx's own store; OLFx makes and sells Gen Y Fresh, listed first below as our pick; prices come from checked US listings; OLFx did not run a wear test for similarity, longevity or projection. OLFx is an independent brand and is not affiliated with, endorsed by or sponsored by Yves Saint Laurent. Brand names are used for comparison only.
OLFx Gen Y Fresh: 50 ml Extrait de Parfum spray $36.99 and 10 ml Roll-On perfume oil $14.99, both on one product page (OLFx product page, checked September 26, 2026). View OLFx Gen Y Fresh formats →
We ship the OLFx Gen Y Fresh spray worldwide.
Which YSL Y are you matching?
YSL Beauty's US site listed six Y fragrances in stock on September 26, 2026. The name on the bottle matters: a page saying only “Y” does not establish which one of these versions its seller has in mind.
| Version | Sizes and YSL Beauty US prices | Brand's description | Stock |
|---|---|---|---|
| Y Eau de Toilette | 60 ml $115; 100 ml $140 | Geranium, lavender, incense | In stock |
| Y Eau de Parfum | 10 ml $38; 40 ml $99; 60 ml $136; 100 ml $170; 200 ml $239; 150 ml refill $200 | Sage, geranium, wood | In stock |
| Y Eau de Parfum Intense | 60 ml $150; 100 ml $185 | Juniper berries and patchouli; spicy woody | In stock |
| Y Le Parfum | 10 ml $39; 40 ml $115; 60 ml $170; 100 ml $198 | Fresh midnight pine | In stock |
| Y Elixir | 60 ml $198 | Deep woody-spicy oud | In stock |
| Y Iced Cologne | 10 ml $35; 60 ml $128; 100 ml $155 | Labeled Eau de Toilette Intense | In stock |
YSL Beauty US site, checked September 26, 2026. OLFx Gen Y Fresh's own product page names Y Eau de Parfum as its reference, not one of the other five. Sephora and Ulta each listed the Y Eau de Parfum 100 ml at $170 and in stock on their US sites on the same date. That 100 ml brand-site price is about $1.70 per ml; the YSL 60 ml was $136, about $2.27 per ml, and the 200 ml was $239, about $1.20 per ml. OLFx's own 50 ml spray was $36.99, about $0.74 per ml (OLFx product page, checked September 26, 2026). Those are dated size calculations, not a scent score.
YSL Y Eau de Parfum alternatives by checked US price
| Product | Checked price | Size | ≈ Price per ml | Format | Price source and date |
|---|---|---|---|---|---|
| OLFx Gen Y Fresh — our pick | $36.99 spray; $14.99 Roll-On | 50 ml; 10 ml | $0.74; $1.50 | Extrait de Parfum spray; perfume oil | OLFx product page, checked September 26, 2026 |
| Pheraroma Compare to YSL Y EDP | 1 oz $20; 1/3 oz $10 | ≈29.6 ml; ≈9.9 ml | $0.68; $1.01 | oil spray; roll-on | Pheraroma site, checked September 26, 2026 |
| House of Monac Why (tie) | 50 ml $19; 100 ml $34 | 50 ml; 100 ml | $0.38; $0.34 | Eau de Parfum | House of Monac site, checked September 26, 2026 |
| CA Perfume Y (tie) | 50 ml $34.99; 100 ml $44.99; 8 ml $16.99; 10 ml $18.99; 4 ml $14.99 | 50 ml; 100 ml; 8 ml; 10 ml; 4 ml | $0.70; $0.45; $2.12; $1.90; $3.75 | EDP Spray; Body Oil | CA Perfume site, checked September 26, 2026 |
| aromapassions COOL | 50 ml $39; 100 ml $69 | 50 ml; 100 ml | $0.78; $0.69 | Extrait de Parfum | aromapassions site, checked September 26, 2026 |
| Oil Perfumery Impression of YSL Y Eau de Parfum (tie) | 10 ml $12; 60 ml $55 | 10 ml; 60 ml | $1.20; $0.92 | perfume oil | Oil Perfumery site, checked September 26, 2026 |
| Good Fragrance Co Silver Pulse (tie) | 50 ml $29.99 | 50 ml | $0.60 | perfume oil | Good Fragrance Co site, checked September 26, 2026 |
| Soi & Wix YES (tie) | 50 ml $30 | 50 ml | $0.60 | perfume oil | Soi & Wix site, checked September 26, 2026 |
| Dossier Aromatic Pineapple | 50 ml $29; 100 ml $49 | 50 ml; 100 ml | $0.58; $0.49 | Eau de Parfum | Dossier site, checked September 26, 2026 |
| ALT. A | 60 ml $29 | 60 ml | $0.48 | Extrait de Parfum | ALT. site, checked September 26, 2026 |
| Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum 100 ml (not ranked) | $170 | 100 ml | $1.70 | Eau de Parfum | YSL Beauty US site, checked September 26, 2026 |
| Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum 60 ml (not ranked) | $136 | 60 ml | $2.27 | Eau de Parfum | YSL Beauty US site, checked September 26, 2026 |
Prices checked September 26, 2026 on each seller's own US page; OLFx price from the live product page.
What the Y Eau de Parfum notes say
YSL Beauty US foregrounds sage, geranium and wood for Y Eau de Parfum (checked September 26, 2026). Sephora names sage, geranium and sensual wood as key notes, while Ulta's description adds bergamot, ginger and an apple accord. These lists serve different levels of detail; the Ulta words help explain why buyers may expect a crisp opening before the herbal-woody center. They do not turn every Y flanker into the Eau de Parfum.
OLFx Gen Y Fresh's page lists bergamot, ginger, apple, sage, geranium, vetiver, cedar and tonka bean, describing a crisp apple-ginger opening, a drier sage-geranium middle and a woody-tonka base (checked September 26, 2026). That is the maker's declared composition, not an imported YSL note pyramid. We have not measured whether the two sprays develop in parallel on skin.
How we compared them
We separated sellers that name Y Eau de Parfum from those that name only YSL Y, and we did not silently assign the latter to a flanker. Each ranked US page gave a public price, size and availability on September 26, 2026. The per-ml column is arithmetic on the stated size, including oils; it is not a measure of quality or closeness. We did not run a side-by-side wear test or borrow performance claims from seller banners. OLFx leads because this is our store, with the interest disclosed above.
Tied positions group offers that differ in format or in how precisely the reference version is named. A seller's Y Eau de Parfum declaration is useful information, but it does not prove a closer scent than a page that says only Y. Before choosing a bottle, check the version wording and whether the listed option is a spray, oil spray, dropper or Roll-On.
1. OLFx Gen Y Fresh — our pick
OLFx Gen Y Fresh is OLFx's own Extrait de Parfum spray inspired by YSL Y Eau de Parfum, bergamot and ginger first: 50 ml spray $36.99 or 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026). We make this one, so it goes first — compare it with the others on the same criteria below. We make OLFx Gen Y Fresh and place it first with a clear disclosure. Its page names Y Eau de Parfum, gives a 50 ml Extrait de Parfum spray at $36.99 and a 10 ml Roll-On at $14.99, and listed both in stock when checked September 26, 2026. It describes apple and ginger before herbal sage and geranium, then vetiver, cedar and tonka. Those facts make its target and format easier to identify. Its Extrait label does not turn the YSL reference into an Extrait, nor does it prove longer wear. Current prices and both formats: OLFx Gen Y Fresh, our Y Eau de Parfum alternative in Extrait de Parfum.
2. Pheraroma Compare to YSL Y EDP
Pheraroma listed Compare to YSL Y EDP as a 1 oz Designer Oil Spray at $20 and a 1/3 oz roll-on at $10, both in stock on September 26, 2026. Those are two oil applications, with different volumes; the smaller roll-on is about 9.9 ml. The seller names Y Eau de Parfum as the target, but its page gives no measured comparison of how either oil develops on skin against that bottle.
3 (tie). House of Monac Why
House of Monac's listing offered House of Monac Why as Eau de Parfum: 50 ml for $19 and 100 ml for $34 (in stock, checked September 26, 2026). House of Monac says Y without a flanker. The Eau de Parfum word is its product format, not a verified claim that it targets Y Eau de Parfum.
3 (tie). CA Perfume Y
CA Perfume's listing offered CA Perfume Y as EDP Spray; Body Oil: 50 ml for $34.99, 100 ml for $44.99, 8 ml for $16.99, 10 ml for $18.99 and 4 ml for $14.99 (in stock, checked September 26, 2026). CA Perfume says YSL Y without specifying a flanker and also lists Body Oil sizes. Read the format before treating every price as a spray price.
5. aromapassions COOL
aromapassions's listing offered aromapassions COOL as Extrait de Parfum: 50 ml for $39 and 100 ml for $69 (in stock, checked September 26, 2026). This seller explicitly says YSL Y EDP, giving a clearer version declaration than pages that say only Y. For aromapassions COOL, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
6 (tie). Oil Perfumery Impression of YSL Y Eau de Parfum
Oil Perfumery's listing offered Oil Perfumery Impression of YSL Y Eau de Parfum as perfume oil: 10 ml for $12 and 60 ml for $55 (in stock, checked September 26, 2026). Oil Perfumery names the target version and offers oil by touch, so its format differs from OLFx's main spray. For Oil Perfumery Impression of YSL Y Eau de Parfum, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
6 (tie). Good Fragrance Co Silver Pulse
Good Fragrance Co's listing offered Good Fragrance Co Silver Pulse as perfume oil: 50 ml for $29.99 (in stock, checked September 26, 2026). Its seller names YSL Y EDP and describes an oil-based format; the size comes from the seller's description. For Good Fragrance Co Silver Pulse, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
6 (tie). Soi & Wix YES
Soi & Wix's listing offered Soi & Wix YES as perfume oil: 50 ml for $30 (in stock, checked September 26, 2026). Soi & Wix names Y EDP, but its 50 ml dropper is perfume oil rather than an atomizer. For Soi & Wix YES, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
9. Dossier Aromatic Pineapple
Dossier's listing offered Dossier Aromatic Pineapple as Eau de Parfum: 50 ml for $29 and 100 ml for $49 (in stock, checked September 26, 2026). Dossier names YSL's Y but not a specific flanker, and the prices here are public guest prices. For Dossier Aromatic Pineapple, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
10. ALT. A
ALT.'s listing offered ALT. A as Extrait de Parfum: 60 ml for $29 (in stock, checked September 26, 2026). ALT. names YSL Y without a flanker. Its Extrait wording is the seller's label for its own product. For ALT. A, the listed format and volume are useful purchase facts; the page does not establish a measured comparison with Yves Saint Laurent Y Eau de Parfum on skin.
Other Y versions and names from search
DUA D Eau de Parfum Intense and aromapassions FEROCITY name Y Eau de Parfum Intense, while Pheraroma Compare to YSL Y Le Parfum names Le Parfum. They belong beside the version map, without prices here, because this ranking is about Y Eau de Parfum. The version change is substantive even when the family name Y is shared.
Which other names come up in searches for YSL Y dupes?
Lattafa Fakhar Black, Armaf Odyssey Mega, Maison Alhambra Yeah!, Lattafa Sheikh Al Shuyukh Final Edition and Armaf Ventana Pour Homme were named in Google's AI Overview for this search when checked September 26, 2026; they are not ranked, priced or compared here.
Why does our pick come first among Y Eau de Parfum alternatives?
OLFx Gen Y Fresh is transparent about the Y Eau de Parfum target and about who sells it: OLFx. The product page shows two formats and their prices, plus a note list that lets a shopper decide whether apple-ginger over aromatic wood is the direction they want. That is a purchase argument we can document, not a hidden performance ranking. Are perfume dupes worth it? discusses the broader choice between a branded reference and an independent interpretation.
Spray or 10 ml Roll-On?
The OLFx page listed a 50 ml Extrait de Parfum atomizer at $36.99 and a 10 ml Roll-On perfume oil at $14.99 on September 26, 2026. Pheraroma's oil spray, Soi & Wix's dropper and Oil Perfumery's roll-on show why the application method belongs beside price in the table. An oil carrier does not let us predict more or less wear time without a test. Perfume Oil vs Spray explains the application difference; choose the format you want to use.
FAQ
What smells like YSL Y EDP?
OLFx Gen Y Fresh is our declared Y Eau de Parfum direction, priced at $36.99 for 50 ml on its page checked September 26, 2026. Pheraroma Compare to YSL Y EDP listed a 1 oz oil spray at $20, and aromapassions COOL a 50 ml Extrait at $39 on their sites checked that date. These are seller statements, not measured closeness scores.
What does YSL Y perfume smell like?
For the Eau de Parfum, YSL Beauty US names sage, geranium and wood (checked September 26, 2026). Sephora repeats those key notes, while Ulta also mentions bergamot, ginger and an apple accord. The named version matters: YSL's other Y bottles carry different descriptions, so a general Y answer can blur the target.
Is YSL Y Le Parfum still sold in the US?
YSL Beauty's US site listed Y Le Parfum in 10, 40, 60 and 100 ml at $39, $115, $170 and $198, all in stock on September 26, 2026. It described fresh midnight pine. That is another Y version; OLFx Gen Y Fresh's page names the Eau de Parfum instead.
Is there a dupe for YSL Y EDP Intense?
DUA D Eau de Parfum Intense and aromapassions FEROCITY each named the Intense direction on their seller pages checked September 26, 2026. They are mentioned in the version section without prices or a place in this Y Eau de Parfum ranking. OLFx Gen Y Fresh follows the standard Eau de Parfum.
Is there a YSL Y perfume oil?
OLFx Gen Y Fresh offered a 10 ml Roll-On at $14.99 on its page checked September 26, 2026. Oil Perfumery listed 10 ml at $12 and 60 ml at $55; Soi & Wix listed a 50 ml dropper at $30 (their sites checked that date). These are independent seller products with different application methods, not a statement about an official YSL oil.
Extrait or Eau de Parfum: what does the label change?
YSL Beauty labels the reference Y Eau de Parfum. OLFx labels Gen Y Fresh Extrait de Parfum on its own page (both checked September 26, 2026). Those are each seller's product labels; they do not by themselves tell you which will reach farther or last longer. Extrait vs Eau de Parfum explains the terms. Choose the reference version first, then consider the application format.
Where can I buy a YSL Y EDP dupe online?
On its own product page OLFx sells OLFx Gen Y Fresh, an Extrait de Parfum inspired by Y Eau de Parfum: 50 ml spray $36.99, 10 ml Roll-On $14.99 (checked October 2, 2026), shipping worldwide. See the OLFx Gen Y Fresh formats → The other alternatives in the table above are sold on their makers' own sites.
Do you ship OLFx Gen Y Fresh worldwide?
OLFx ships the spray worldwide. US — $5, 3–7 business days. All other countries — $10: Europe 7–14 days, other countries up to 21 days. Free shipping on orders from $60. Import duties and taxes are paid by the buyer.
Which Y Eau de Parfum alternative should you buy?
Use Y Eau de Parfum as the reference if the apple-herbal-woody direction is the one you mean; the YSL site also sells five other Y versions. Our pick, OLFx Gen Y Fresh, offers a checked spray and Roll-On with that reference stated on its page. The remaining sellers vary in whether they name EDP, say only Y, or sell oil rather than a spray. Best Perfume for Men and other YSL directions are separate browsing paths. Confirm the current offer and version wording before ordering. View OLFx Gen Y Fresh formats →